Διπλό για την Ιντερ, 2-1 την Φιορεντίνα

Το πρώτο της διπλό στο 2014 πέτυχε η Ιντερ, που επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα στο Stadio Artemio Franchi, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A. Με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, η ομάδα του Ματσάρι μείωσε την διαφορά της στους πέντε βαθμούς από το συγκρότημα του Μοντέλα. Την επανεμφάνιση του με τους γηπεδούχους έκανε ο Μάριο Γκόμες.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και μόλις στο 15'... άγγιξαν το 1-0,
όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση ο Παλάσιο σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Νέτο.Οι νερατζούρι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και οι προσπάθειες τους καρποφόρησαν στο 34', όταν μετά από πάσα του Γκουαρίν, ο Παλάσιο πρόλαβε την έξοδο του Νέτο και άνοιξε το σκορ για την Ιντερ.Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η ομάδα του Ματσάρι πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα, 1-0.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους βιόλα, αφού μόλις στο 46' κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Κουαδράδο να νικάει τον Χαντάνοβιτς με σουτ έξω από την περιοχή.΄Μετά το 1-1, η ομάδα του Μοντέλα ανέβασε την απόδοση της, ωστόσο οι μιλανέζοι ήταν αυτοί που βρήκαν τρόπο να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.Στο 65', ο Ναγκατόμο έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ικάρντι, με πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Νέτο και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια να ισοφαρίσουν για δεύτερη φορά, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από γύρισμα του Μάτρι, ο Γκόμες δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:Παρασκευή (14/2)Μίλαν - Μπολόνια 1-0 (86' Μπαλοτέλι)Σάββατο (15/2)Φιορεντίνα - Ιντερ 1-2 (46' Κουαδράδο - 34' Παλάσιο, 65' Ικάρντι)Κυριακή (16/2)13:30 Κατάνια - Λάτσιο    16:00 Κάλιαρι - Λιβόρνο    16:00 Αταλάντα - Πάρμα    16:00 Τζένοα - Ουντινέζε    16:00 Σασουόλο - Νάπολι    16:00 Γιουβέντους - Κιέβο Βερόνα    21:45 Ρόμα - Σαμπντόρια    Δευτέρα (17/2)21:45 Ελλάς Βερόνα - Τορίνο