Διπλασίασε τις νίκες η Ιταλία, 90-75 την Τουρκία

20:36 5/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την δεύτερη νίκη της, σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Δ' όμιλο του Eurobasket της Σλοβενίας πέτυχε η Ιταλία, που επικράτησε με 90-75 της Τουρκίας.Αραντόρι (23 π.) και Τζεντίλε (20 π.) το δίδυμο-φωτιά για την ομάδα του Πιανιτζιάνι, με άξιους συμπαραστάτες τους Μπελινέλι (17 π.) και Μέλι (14 π.).Για το συγκρότημα του Τάνιεβιτς προσπάθησαν οι Ασικ (12 π.), Τούρκογλου (12 π.), Τσετίν (11 π.) και Ιλιασόβα (11 π.).Με όπλο την ευστοχία από τα 6,75μ. η Τουρκία πήρε κεφάλι στο σκορ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (17-12),
ωστόσο η Ιταλία απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τους Μπελινέλι και Τζεντίλε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (22-19).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η ομάδα του Πιανιτζιάνι κυριάρχησε στο παρκέ και με ηγέτη τον Μέλι στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-15 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +10 (44-34).Η Ιταλία συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και στο τρίτο δεκάλεπτο και με έναν εξαιρετικό Αραντόρι, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 30-23 και ανέβασε την διαφορά της στο +17 (74-57) στο 30', δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο.Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Τάνιεβιτς να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς, η Ιταλία, με ηγέτες τους Αραντόρι και Τζεντίλε κράτησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό και επικράτησε με το τελικό 90-75.Τα δεκάλεπτα: 22-19, 22-15, 30-23, 16-18.Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 23 (4), Τζεντίλε 20 (3), Βιτάλι 5 (1), Ποέτα 2, Μέλι 14, Μπελινέλι 17 (2), Ντιένερ 2, Κουζίν 2, Ντάτομε, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 5 (1).Τουρκία (Τάνιεβιτς): Μπαλμπάι 3 (1), Πρέλτζιτς 9, Γκιουλέρ 3, Ιλιασόβα 11 (1), Ερντέν 4, Τσετίν 11 (3), Γκονλούμ 7, Αρσλάν 3, Ασίκ 12, Τούρκογλου 12 (2). Δ' ομίλοςΤετάρτη (4/9)Τουρκία-Φινλανδία 55-61Σουηδία - Ελλάδα 51-79Ρωσία - Ιταλία 69-76Πέμπτη (5/9)Φινλανδία - Σουηδία 81-60Ιταλία - Τουρκία 90-7522:00 Ελλάδα - Ρωσία