Δικαιουλάκος: Πάμε στο Ισραήλ για να νικήσουμε

Η εθνική ομάδα επικράτησε του Ισραήλ με 69-57 για τα ημιτελικά των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2015 και θα παίξει στον επαναληπτικό αγώνα με στόχο τη νίκη που θα της χαρίσει την πρόκριση.Ο προπονητής της εθνικής τόνισε ότι η ομάδα έπαιξε πολύ καλά παρά την απουσία της Δημητράκου και ότι στόχος στο Ισραήλ είναι μόνο η νίκη. "Παρότι ερχόμαστε από το σοκ της απώλειας της Δημητράκου, στο α’ μέρος παίξαμε το τέλειο
μπάσκετ. Περιμέναμε όμως ότι δεν θα συνεχιζόταν έτσι το παιχνίδι, γιατί όπως είπαμε το Ισραήλ είναι σκληρή ομάδα. Μας μπέρδεψαν στο β΄ μέρος και είναι και δική μας ευθύνη, γιατί σταματήσαμε να προσέχουμε τις λεπτομέρειες στο παιχνίδι μας. Ευελπιστούμε ότι δεν θα πάμε στο Ισραήλ για να υπερασπιστούμε τη διαφορά, αλλά για να νικήσουμε".Από τις παίκτριες η Ολγα Χατζηνικολάου που ήταν από τις κορυφαίες είπε: "Είναι πολύ σημαντική αυτή η νίκη για εμάς. Είναι πολύ σημαντικό που πήραμε το προβάδισμα σε αυτή τη διπλή αναμέτρηση. Στο α’ μέρος τα κάναμε όλα καλά, όπως τα είχαμε σχεδιάσει. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν πήγαν όμως όπως τα περιμέναμε τα πράγματα. Κοιτάμε πλέον τον επαναληπτικό. Θα πρέπει να παίξουμε με πάθος και συγκέντρωση για να πάρουμε την πρόκριση".