Διατήρησε τις ελπίδες την για την κατάκτηση της 3ης θέσης η Βιγιαρεάλ, που επικράτησε 1-0 της Σαραγόσα

Σπουδαία νίκη με 1-0 πέτυχε η Βιγιαρεάλ επί της Σαραγόσα, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Primera Division. Με το αποτέλεσμα αυτό, το "κίτρινο υποβρύχιο" έφτασε τους 57 βαθμούς, 6 λιγότερους απ' όσους έχει η 3η Βαλένθια. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν 3οι από το τέλος με 33 πόντους και πλέον βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μόλις στο 9ο λεπτό η Βιγιαρεάλ λίγο έλειψε ν' ανοίξει το σκορ, όταν ο Ρόσι βγήκε τετ α τετ με τον Ντούμπλας, όμως ο τερματοφύλακας της Σαραγόσα απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του ιταλού.Στο 17' ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να φτάσουν κοντά στο γκολ, με τον Ντιέγκο Λόπες να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Ούτσε.Στο 24ο λεπτό ο Νιλμάρ βγήκε μόνος του απέναντι από τον Ντούμπλας, όμως και πάλι ο πορτιέρο της Σαραγόσα έδωσε τη λύση.Στο 31' η Βιγιαρεάλ απείλησε ξανά με σουτ του Ρόσι μέσα από την περιοχή, με τον Ντούμπλας να κρατά για άλλη μια φορά το μηδέν για την εστία του.Στο 50ο λεπτό ο Ούτσε βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Ντιέγκο Λόπες μετά από πάσα του Μπουταχάρ, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.Η λύτρωση για τη Βιγιαρεάλ ήρθε 20 λεπτά αργότερα. Στο 70' ο Πόντσιο ανέτρεψε τον Ρόσι εντός των ορίων της μεγάλης περιοχής κι ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι.Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο ιταλός, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντούμπλας, κάνοντας το 1-0 για την Βιγιαρεάλ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:
Σάββατο (16/04)
Χετάφε - Σεβίλη: 1-0 (76` Μίκου)
Μάλαγα - Μαγιόρκα: 3-0 (26` Σέμπα, 40`, 56` Μπατίστα)
Αλμερία - Βαλένθια: 0-3 (51` Σολδάδο, 67` Στανκεβίτσιους, 80` Αλμπα)
Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: 1-1 (82`πέν. Ρονάλντο - 53`πέν. Μέσι)Κυριακή (17/04)
Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Ράσινγκ Σανταντέρ: 2-0 (45` Λασάντ, 48` Σίσκο)
Λεβάντε - Χέρκουλες: 2-1 (5` Σουάρεθ, 43` Χουάνλου - 82` Τρεζεγκέ)
Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σπόρτινγκ Χιχόν: 2-1 (32`, 79` Γκρισμάν - 69` Μιγκέλ)
Οσασούνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο: 1-2 (51` Κίκε Σόλα - 69` Γιορέντε, 90` Μουνιαΐν)
Εσπανιόλ - Ατλέτικο Μαδρίτης: 2-2 (37`, 57` Οσβάλντο - 1` Κόκε, 48` Αγκουέρο)Δευτέρα (18/04)
Βιγιαρεάλ - Σαραγόσα 1-0 (71` πεν. Ρόσι)