Διακοπές με ήττα για Γιούβε, 2-3 από την Σαμπντόρια

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για την φετινή σεζόν η Γιουβέντους, αφού παρά το ότι προηγήθηκε στο σκορ έχασε με 2-3 από την Σαμπντόρια στο Λουίτζι Φεράρις της Γένοβας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της Serie A.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και στο 25' άνοιξαν το σκορ, με πλασέ του Κουαλιαρέλα, μετά από εξαιρετική πάσα του Πίρλο.Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των μπιανκονέρι δεν κράτησαν πολύ, αφού έξι λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον
Εντερ να το αξιοποιεί και να ισοφαρίζει για την Σαμπντόρια σε 1-1.Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ισόπαλο 1-1, με την ομάδα του Κόντε να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 40', όταν ο Μουστάφι έδιωξε πάνω στην γραμμή το πλασέ του Κουαλιαρέλα.Η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, αλλά η Σαμπντόρια ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ. Στο 57', ο Ντε Σιλβέστρι νίκησε με κεφαλιά τον Στοράρι και έκανε την ανατροπή για τους μπλουτσερκιάτι, δίνοντας τους το προβάδισμα με 2-1.Η Σαμπντόρια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση της Γιουβέντους έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 75', με τον Ικάρντι να... κλειδώνει το τρίποντο για τους γενοβέζους.Το μόνο που κατάφεραν οι πρωταθλητές Ιταλίας ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-3, με τέρμα του Τζιακερίνι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Ετσι, η Σαμπντόρια έγινε η μόνη ομάδα φέτος που δεν ηττήθηκε από τη Γιουβέντους, ενώ παράλληλα την κέρδισε και τις δύο φορές.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 38ης αγωνιστικής:Σάββατο (18/5)Σαμπντόρια - Γιουβέντους 3-2 (31' πέν. Εντερ, 57' Ντε Σιλβέστρι, 75' Ικάρντι - 25' Κουαλιαρέλα, 90'+1' Τζιακερίνι)Κυριακή (19/5)16:00 Μπολόνια - Τζένοα16:00 Αταλάντα - Κιέβο Βερόνα21:45 Πεσκάρα - Φιορεντίνα21:45 Παλέρμο - Πάρμα21:45 Ιντερ - Ουντινέζε21:45 Κάλιαρι - Λάτσιο21:45 Σιένα - Μίλαν21:45 Ρόμα - Νάπολι21:45 Τορίνο - Κατάνια