Δεν του άξιζε, αλλά και δεν άξιζε

Το παραδοσιακό ντέρμπι εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον Αρη, καθώς το βαρύ 4-1 τον αναγκάζει να ανασυνταχθεί και να βελτιωθεί άμεσα. Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν τις αδυναμίες που δεν είχαν πληρώσει στα προηγούμενα παιχνίδια. Διότι το επίπεδο των αντιπάλων που αντιμετώπισαν πριν το ντέρμπι στη Τούμπα, ήταν χαμηλότερο, αλλά και γιατί ο ΠΑΟΚ είχε εκπληκτικό ποσοστό αποτελεσματικότητας, βάσει των φάσεων που δημιούργησε. Αγωνιστική απειθαρχία, κακές βραδιές και νεύρο σε λάθος timingΟ Αρης
παρουσίασε αδυναμίες στη συνοχή του σαν ομάδα. Ουσιαστικά πρόκειται για το. αναγκαίο κακό, για κάθε καινούργια ομάδα, όπως είναι οι «κίτρινοι». Πλήρωσε επίσης το ότι πολλοί παίκτες του βρέθηκαν σε κακή βραδιά στο χρονικό διάστημα όπου ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα. Δηλαδή, στο πρώτο ημίχρονο.Κυρίως οι παίκτες που σχημάτισαν τη τετράδα της άμυνας είχαν πρόβλημα επικοινωνίας, έχαναν τις θέσεις τους και ήταν συνεχώς ένα βήμα πίσω από τους αντιπάλους τους. Οι δε βοήθειες από τους ανασταλτικούς μέσους (σ. σ. Νταμαρλής, Κοέλιο) δεν ήρθαν ποτέ. Ο Κατσαβάκης ήλπιζε επίσης ότι οι πλάγιοι μπακ του, θα έπαιρναν βοήθειες από τους Γιαννιώτα, Σουνά. Μάταια. Ηταν που ήταν σε κάκιστη βραδιά οι Καζναφέρης, Ψυχογιός, δεν πήραν και βοήθειες.Ακόμη, ο Αρης έβγαλε με λάθος τρόπο το νεύρο που απέκτησε στο δεύτερο ημίχρονο, γιατί δεν το είχε στο πρώτο 45πτο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να χάσει τον Γιάννη Γιαννιώτα λόγω της αποβολής του, ενώ παίκτες με ηγετικό ρόλο στην ομάδα, φορτώθηκαν με κάρτες.Το λάθος με Παπαστεριανό και ο εκνευρισμόςΟ Μάκης Κατσαβάκης πήρε το ρίσκο με τη χρησιμοποίηση του νεαρού Νταμαρλή σε έναν παιχνίδι υψηλής επικινδυνότητας. Δεν του βγήκε. Ο Μανόλης Παπαστεριανός ήταν απαραίτητος σε αυτόν τον αγώνα κι αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Αρης είχε δύναμη στον άξονα της μεσαίας γραμμής και κυρίως, τσαμπουκά. Βέβαια, μετά από ένα σημείο η θετική ενέργεια έγινε εκνευρισμός και οι κάρτες. έβγαιναν η μία μετά την άλλη.Δεν του βγήκαν οι φάσεις, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚΣτο πρώτο ημίχρονο όπου ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι, ό,τι έκανε ο ΠΑΟΚ του βγήκε. Κάθε σουτ στην εστία, μπήκε μέσα. Γκολ ο Λόρενς στο πρώτο σουτ του, ομοίως και ο Φωτάκης, ενώ στη πρώτη «κατεβασιά» του στη περιοχή, ο Κατσικάς επίσης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.Ο Αθανασιάδης σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια, διότι προηγήθηκε η τεράστια ευκαιρία όπου βγήκε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε κάκιστα, πάνω στον Βελλίδη. Ο τερματοφύλακας του Αρη δεν έδωσε το κάτι παραπάνω, σε αντίθεση με τον Γλύκο που έκανε τρεις μεγάλες αποκρούσεις. Ο γκολκίπερ του Δικεφάλου έκανε τρεις σπουδαίες αποκρούσεις. Δύο σε κεφαλιές παικτών του Αρη και μία σε σουτ του Καπετάνου όπου η μπάλα πήγαινε στο παραθυράκι.