Δεύτερη ήττα στον πόντο για την Εφήβων

Μετά την ήττα από την Τσεχία στην πρεμιέρα (67-68), η Εθνική Εφήβων έχασε ξανά στον πόντο, αυτή την φορά με 51-52 από την Βοσνία / Ερζεγοβίνη, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων της Λετονίας. Το Σάββατο (20/7, 16:15) η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Ρωσία, στον τελευταίο της αγώνα για την πρώτη φάση.Για την ομάδα του Παπαθεοδώρου προσπάθησαν οι Διαμαντάκος (13 π.) και Σταμάτης (10 π.), ενώ από το συγκρότημα του Μάρκοβιτς διακρίθηκαν οι Λάζιτς (13 π.) και Πόλουτακ (10 π.).Οι άμυνες των
δύο ομάδων κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τους βόσνιους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (23-19). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρέθηκε στο -7 (19-26) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ωστόσο στην συνέχεια βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 13-8, πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +3 (34-31). Σε θρίλερ εξελίχθηκε η τελευταία περίοδος του αγώνα, με την ομάδα του Μάρκοβιτς να παίρνει το προβάδισμα με +5 (52-47), με 1'.18'' για το τέλος.Με τρίποντο του Χατζηνικόλα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε στον πόντο, στα 19'', ο Λούλιτς αστόχησε σε δύο βολές στα 9'', αλλά ο Σταμάτης δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ελληνική ομάδα στην τελευταία επίθεση.Τα δεκάλεπτα: 8-6, 15-13, 8-13, 21-19.Βοσνία / Ερζεγοβίνη (Μάρκοβιτς): Ζαχίρεβιτς 2, Τσούρεβατς 5, Λάκιτς 3 (1), Γκάτσιτς 8 (1), Λούλιτς 7 (1), Λάζιτς 13 (3), Πόλουτακ 10, Τούνοβιτς 4, Καράματιτς, Αλιτς.Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Παπαδιονυσίου 4, Σπυριδωνίδης 6, Μήτογλου 6, Χατζηνικόλας 8 (2), Σταμάτης 10, Διαμαντάκος 13, Κώττας 4, Κεφάλας, Σπυρόπουλος, Λιάπης, Κουζέλογλου.