Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό στο 2 Nations Cup, 61-71 από τη Φενέρ

Οι απουσίες των Διαμαντίδη και Καλάθη ήταν εμφανείς στον Παναθηναϊκό που ηττήθηκε με 61-71 από τη Φενέρ, στο δεύτερο παιχνίδι του στο Two Nations Cup. Οι πράσινοι πάλεψαν το ματς, αλλά έκαναν κακό τρίτο δεκάλεπτο, ενώ δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του ματς να σταματήσουν τον Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Χωρίς Διαμαντίδη και Καλάθη ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε να βρει ρυθμό στο ξεκίνημα και έδωσε
την ευκαιρία στη Φενέρ να ξεφύγει με 16-6, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς.Εκτός του Γιασικεβίτσιους, οι Λόγκαν και Κυρίτσης δοκιμάστηκαν στη θέση του πλέι μέικερ από τον Ομπράντοβιτς, αλλά το πρόβλημα στον άσο ήταν εμφανές. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και δεν άφησε τη Φενέρ να ξεφύγει άλλο (18-13, 10`).Στη δεύτερη περίοδο, μάλιστα, οι πράσινοι βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την εικόνα τους, με τον Γιασικεβίτσιους να ανεβάζει σημαντικά την απόδοσή του και να βάζει μπροστά την ομάδα του (32-31).Η Φενερ ήταν, όμως, αυτή που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς Ντεμιρέλ και Μπογκντάνοβιτς έκαναν ζημιά στην πράσινη άμυνα (37-33, 20`).Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη από πλευράς παραγωγικότητας και για τις δύο ομάδες, καθώς το επί μέρους σκορ ήταν 11-6 υπέρ της Φενέρ. Με τέτοια επίθεση, ασφαλώς και ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από το 48-39 του 30ου λεπτού.Εστω κι έτσι ήταν μέσα στο ματς, αλλά για να πετύχει κάτι καλύτερο θα έπρεπε να σταματήσει τον Μπογκντάνοβιτς. Στο 35` η Φενέρ ξέφυγε με 14 (58-44), αλλά ο Παναθηναϊκός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και με καλάθια των Λόγκαν και Σμιθ μείωσε σε 49-58.Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, ωστόσο, δεν ολοκληρώθηκε. Η Φενέρ διατήρησε το προβάδισμά της και τελικά πήρε τη νίκη με 71-61, χωρίς ιδιαίτερο άγχος.