Χαλαρά στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

19:52 6/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Λεβαδειακός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 και με το 2-0 της Τούμπας ο Δικέφαλος του Βορρά είναι η πρώτη ομάδα, που εξασφαλίζει θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕλλάδαςΕνα βήμα πιο κοντά στον τελικό του ΟΑΚΑ βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, που έχοντας παρακαταθήκη το 2-0 της Τούμπας δεν δυσκολεύτηκε στη Λιβαδειά
και προκρίθηκε στα ημιτελικά χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα. Η ομάδα του Δώνη κατέβηκε στο ματς με ξεκάθαρα αμυντικούς προσανατολισμούς ώστε να υπερασπίσει το προβάδισμά του και το κατάφερε χωρίς να φορτσάρει σε κανένα σημείο του αγώνα. Το συγκρότημα του Παράσχου είχε διάθεση, προσπάθησε να βρει το γκολ, που θα τον έβαζε στην διεκδίκηση της πρόκρισης, ωστόσο δεν βρήκε λύσεις και πλέον στρέφει ολοκληρωτικά το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα. Το νικητή του ζευγαριού Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς περιμένει στους "4" ο ΠΑΟΚ.Σε χαμηλό τέμπο, χωρίς γκολ και με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες το α' μέρος στη Λιβαδειά. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η τακτική του ΠΑΟΚ να δώσει την κυκλοφορία στον Λεβαδειακό ώστε με σφιχτό κέντρο (έπαιξε με 4-3-3 ο Δικέφαλος) και τριπλέτα Γκαρσία-Λαζάρ-Κάτε να ελέγξει το παιχνίδι και φυσικά να διαφυλάξει το υπέρ του 2-0 από το πρώτο ματς. Με εξαίρεση δύο μακρινά σουτ των Ροζέριο και Γεωργίου, οι θεσσαλονικείς έφεραν εις πέρας την αποστολή τους και ο Ιτάνζ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.Οι δύο καλύτερες ευκαιρίες του ημιχρόνου καταγράφηκαν για τον ΠΑΟΚ, που έδειξε βραχυκυκλωμένος με το 4-3-3, ενώ παράλληλα δεν έδειξε ιδιαίτερο ζήλο στα επιθετικά του καθήκοντα. Αμφότερες οι φάσεις ξεκίνησαν από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων με τον Κυριακίδη στο 19' να έχει σωτήρια επέμβαση σε τετ α τετ του Αθανασιάδη (ο Σαλπιγγίδης πήρε ανάσες και έμεινε στον πάγκο) και τον Λαζάρ στο 40' να σουτάρει άουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από ωραία προσπάθεια του Αθανασιάδη.Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τον Λεβαδειακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία του Δικεφάλου, που δεν παρέκκλινε από το πλάνο του. Μοναδικός τρόπος για να απειλήσει η ομάδα του Παράσχου ήταν μέσω στημένων φάσεων. Σε μία τέτοια, εκτελεστής της οποίας ήταν ο Μπουμάλ στο 55', χρειάστηκε η εντυπωσιακή επέμβαση του Ιτάνζ σε κόρνερ για να κρατήσει ο ΠΑΟΚ το μηδέν.Ο Παράσχος έριξε στη μάχη τον Βασιλείου, αλλά ούτε η είσοδος του πρώτου σκόρερ του Λεβαδειακού έδωσε την απαραίτητη επιθετική ώθησε στην ομάδα της Βοιωτίας. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε μόνο τις αντεπιθέσεις και είχε μία καλή στιγμή με τον Λαζάρ στο 69'. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή στην επανάληψη για τον Δικέφαλο, που όπως και σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έτσι και στο τελευταίο 20λεπτο πρόσεχει κυρίως τα νώτα του και τελικά πήρε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το 0-0 και φυσικά την πρόκριση.