Αξιος της μοίρας του ο Ολυμπιακός

Τριάντα δύο αγωνιστικά λεπτά χρειάστηκε η Μάντσεστερ για να ανατρέψει το εις βάρος της 0-2 στο Καραϊσκάκη και με 3 γκολ του Φαν Πέρσι να κερδίσει 3-0 τον Ολυμπιακό και να πάρει την πρόκριση στους "8" του Champions League. Δύο μεγάλες ευκαιρίες έχασαν οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τελείωσαν την πρόκριση και τους τελείωσε η Γιουνάιτεντ...Μέσα σε 20
λεπτά ο Ολυμπιακός έχασε το προβάδισμα που απέκτησε με κόπο πριν από 3 εβδομάδες στο Καραϊσκάκη. Στο 25' ο Φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος από τον Χολέμπας) και στο 45' και πάλι ο Ολλανδός, αξιοποιώντας την ασίστ του Ρούνεϊ και την αμυντική ολιγωρία, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ενας προβληματικός -στην κατοχή της μπάλας και τη δημιουργία παιχνιδιού- Ολυμπιακός, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 40', με τον Ντε Χέα να κρατάει το 1-0 σε εξ επαφής κεφαλιά του Φουστέρ και εν συνεχεία να διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια σε σουτ του Τσόρι Ντομίνγκεζ.Νωρίτερα (15'), ο Πέρεζ είχε αποτύχει απο πλεονεκτική θέση να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ενώ στο 18' η Γιουνάιτεντ είχε... προειδοποιήσει με την κεφαλιά του Ρούνεϊ να σταματάει στο δοκάρι του Ρομπέρτο.Οπως τελείωσε το ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και η επανάληψη. Ο Ολλανδός διαιτητής Κάιπερς έστησε τη μπάλα 5 μέτρα έξω από την περιοχή του Ρομπέρτο και ο συμπατριώτης του, Φαν Πέρσι, με απεθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε σκορ - πρόκρισης στην Γιουνάιτεντ, πετυχαίνοντας χατ τρικ.Μετά το 3-0, ο Μίτσελ έβαλε τον Βαλντέζ στο παιχνίδι και έφερε στα άκρα τον Κάμπελ, που είχε ξεκινήσει ως σέντερ φορ. Η Μάντσεστερ έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος βρήκε τους διαδρόμους και τα σουτ. Στο 63' ο Ντομίνγκεζ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 66' εν κινήσει σουτ του Φουστέρ μπλόκαρε ο Ντε Χέα, ο οποίος έδιωξε εκ νέου διαγώνιο σουτ του Ντομίνγκεζ στο 78'.Ο Μίτσελ έβαλε στο παιχνίδι και τον πιτσιρικά Βέργο, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει τίποτα και οι Αγγλοι γύρισαν εις βάρος τους 0-2 για πρώτη φορά μετά το 1984, όταν απέκλεισαν την Μπαρτσελόνα του Ντιέγκο Μαραντόνα.