Ασημένιος ο Σταθελάκος στο Λονδίνο

19:25 5/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Πασχάλης Σταθελάκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη δισκοβολία της κατηγορίας F40, πραγματοποιώντας νέο ρεκόρ Ευρώπης.Ο Πασχάλης Σταθελάκος έδωσε στην Ελλάδα το έκτο παραολυμπιακό μετάλλιο της στο Λονδίνο. Ο Σταθελάκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη δισκοβολία στην κατηγορία F40 με βολή στα 44,11μ.Η επίδοση αποτελεί ρεκόρ Ευρώπης. Ο έλληνας αθλητής είδε τον Κινέζο Γουάν Ζιμίνγκ να παίρνει όχι μόνο το χρυσό, αλλά και να του αφαιρεί το παγκόσμιο ρεκόρ
με βολή στα 45,78μ."Αιφνιδιάστηκα. Αυτό έχω να πω. Δεν περίμενα τον Κινέζο να πάει από τα 42 στα 46 μέτρα. Σφίχτηκα και δεν έβγαιναν οι καλές βολές. Ευτυχώς στην τελευταία βολή μπήκα στα μετάλλια από την έκτη θέση που βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή. Μπήκα πολύ χαλαρά στον αγώνα γιατί εφέτος από τις 12 βολές που έχω κάνει σε δύο αγώνες, οι 10 ήταν άκυρες , έξι εκ των οποίων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.Σφίχτηκα πολύ στην πρώτη βολή. Ήθελα να είναι έγκυρη. Από τη στιγμή που ήταν έγκυρη, μου δόθηκε η δυνατότητα να κυνηγήσω την βολή που θα με έφερνε το βάθρο των νικητών. Λύθηκαν τα χέρια μου. Όμως δεν περίμενα σε καμία περίπτωση ότι αντίπαλός μου θα πήγαινε στα 46 μέτρα. Είμαι χαρούμενος γιατί έκανα δύο μέτρα παραπάνω ατομικό ρεκόρ, όμως θα ήμουν ακόμη περισσότερο χαρούμενος εάν είχα ένα ακόμη", τόνισε ο Σταθελάκος που θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία.Ο δεύτερος Έλληνας αθλητής, ο Αλέκος Κωνσταντινίδης ήταν έκτος με βολή στα 37,59μ.