Άριστος στην προετοιμασία, μετεξεταστέος στην προσαρμογή

Ο Βαλβέρδε το έχει ξαναπάθει το χθεσινό. Το 2005 με τη Μπιλμπάο πήγαινε καρφί για τον τελικό. Η Αούστρια Βιέννης που είχε βρεθεί στο δρόμο του, δεν έμοιαζε ομάδα ικανή να τρομάξει τη δική του που εκτός από τους γνωστούς μας Γέστε και Ορμπάιθ είχε τον Ετσεβερία, τον Εσκέρο, τον Ντελ Ορλο, τον Ιραόλα και πολλούς άλλους. Η Αθλέτικ είχε πάρει ισοπαλία με 0-0 στη Βιέννη στο πρώτο ματς. Στο δεύτερο έπαιξε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και μετά δέχτηκε ένα γκολ από τον
Σονκό και κατέρρευσε. Μέχρι και σήμερα ο Βαλβέρδε θεωρεί αυτό το ματς ένα πραγματικό προσωπικό σοκ: συνηθίζει να το αναφέρει ως παράδειγμα μιας βραδιάς στην οποία δεν πήγε τίποτα καλά. Πλέον θα έχει κι ένα δεύτερο παράδειγμα: το ματς με τη Μέταλιστ.Είναι εύκολο απλοποιώντας το πράγμα να πεις τι συνέβη με τον Ολυμπιακό: στην πραγματικότητα δεν αποκλείστηκε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά στο πρώτο, όταν έμεινε στο 1-0 πετώντας ένα πλήθος από ευκαιρίες. Στο δεύτερο, και ειδικά στο τέλος, ο Ολυμπιακός πλήρωσε τον τρόπο που προκρίθηκε με τη Ρούμπιν και τον τρόπο που κέρδισε τη Μέταλιστ στην Ουκρανία.Οι παίκτες του εμφανώς πίστεψαν ότι μπορεί ν αντέξουν στην πίεση της Μέταλιστ, όπως συνέβη στο πρώτο ματς και όπως συνέβη και με τους Ρώσους στην Αθήνα. Η ομάδα επιχείρησε να κάνει, όχι κάτι που δεν ξέρει, αλλά κάτι για το οποίο δεν είχε προετοιμαστεί. Το επιχείρησε με τη σιγουριά της ομάδας που δεν είχε δεχτεί γκολ στα δέκα τελευταία ματς και το έκανε κατά τη γνώμη μου κόντρα στα θέλω του προπονητή της.Ο Βαλβέρδε δεν ήθελε να κλειστεί ο Ολυμπιακός στο τέλος, όπως δεν ήθελε να κλειστεί και με τη Ρούμπιν, αλλά δεν μπορεί να κάνει πέντε αλλαγές, ούτε να πάρει τάιμ άουτ και ν' αλλάξει πλέι μέικερ: αυτά γίνονται μόνο στο μπάσκετ που είναι άλλο σπορ. Στο ποδόσφαιρο η δυνατότητα παρέμβασης του προπονητή, όταν το ματς αρχίσει, είναι μικρή.Οι παίκτες πρέπει να βγάλουν στο γήπεδο αυτό για το οποίο έχουν προετοιμαστεί ή να καταφέρουν να προσαρμοστούν στις συνθήκες του αγώνα, έτσι όπως αυτές διαμορφώνονται: αν π.χ ο αντίπαλος πιέσει πρέπει να παίξουν και άμυνα ή αν βρεθούν να χάνουν πρέπει να ρισκάρουν πιο πολύ.Ο Ολυμπιακός του Βαλβέρδε στο ζήτημα της προετοιμασίας παίρνει συχνά άριστα, στην προσαρμογή όμως έχει πρόβλημα: δεν μπορούμε προφανώς να τα έχουμε όλα. Ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα γρήγορη, πιεστική, θεαματική και ωραία να τη βλέπεις, αλλά δεν είναι ούτε έξυπνη, ούτε χαμαιλεόντια – αν του πάρεις τη μπάλα μπορείς να τον μπλέξεις.Την περασμένη Κυριακή ο Αρης με δέκα παίκτες του έκανε πέντε φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο: το καμπανάκι ενόψει Μέταλιστ χτύπησε πολύ δυνατά αλλά μόνο ο προπονητής το άκουσε: «όταν δεν είμαστε συγκεντρωμένοι κι όταν δεν επιβάλουμε το παιγνίδι μας κι όταν δεν τρέχουμε δεν είμαστε μια καλή ομάδα» είπε στο τέλος του ματς. Πολύ φοβάμαι πως οι παίκτες του δεν πήραν την επισήμανση στα σοβαρά: με τη Μέταλιστ νόμιζαν ότι μπορούν να κερδίσουν παίζοντας για πάνω από 30 λεπτά πολύ παθητικά: δεν γίνεται έτσι κι αυτό νομίζω ήταν το πρόβλημα.Ακούστηκαν πολλά για την έξοδο του Ιμπαγάσα, την αλλαγή του Μαν