Αρεσε στο πρώτο, προβλημάτισε στο δεύτερο η Εθνική

Με τέσσερα νέα πρόσωπα παρέταξε την Εθνική ομάδα ο Φερνάντο Σάντος. Ο Σηφάκης ξεκίνησε αντί του Χαλκιά στο τέρμα, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αντί του Τοροσίδη, ο Φορτούνης αντί του Σαμαρά και ο Σαλπιγγίδης αντί του Νίνη. Οι υπόλοιποι 7 ήταν αυτοί που ξεκίνησαν και με την Σλοβενία, ήτοι οι Παπασταθόπουλος,
Αβράαμ, Χολέμπας, στην άμυνα, Καραγκούνης, Μανιάτης, Κατσουράνης στην μεσαία γραμμή και τον Γκέκα στην επίθεση.Η γαλανόλευκη μπήκε δυνατά και στο 6ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο τρίτο συνεχόμενο κόρνερ που κερδίσαμε, με εκτελεστή τον Καραγκούνη, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έπιασε την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.Τρία λεπτά αργότερα, από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Σαλπιγγίδης τρύπωσε ανάμεσα στους αμυντικούς προλαβαίνοντας και τον γκολκίπερ της Αρμενίας, όμως η καρφωτή κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ.Τελικά το γκολ για την Εθνική μας ήρθε στο 23ο λεπτό. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αρμενίας κάνοντας το 1-0.Το σκορ θα μπορούσε να γίνει 2-0 στο 29', όμως το σουτ του Γκέκα, ύστερα από πολύ ωραίο συνδυασμό των Φορτούνη, Μανιάτη, απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Μικρτσιάν.Το ημίχρονο έκλεισε με νέα μεγάλη ευκαιρία για την γαλανόλευκη σε δυνατό σουτ του Καραγκούνη στο 37', που απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Μπερεζούσκι.Με την έναρξη της επανάληψης ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός έκανε διπλή αλλαγή βάζοντας τους Σαμαρά και Φωτάκη στις θέσεις των Φορτούνη και Καραγκούνη.Η Αρμενία έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στο 48', όταν ο Μάρκος έπιασε δυνατό φαλτσαριστό σουτ, αλλά με εκπληκτική εκτίναξη στην αριστερή του γωνία ο Σηφάκης απομάκρυνε, ενώ στη συνέχεια νέο σουτ του Μικρτσιάν πέρασε άουτ.Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Σάντος πέρασε τον Τζαβέλλα στη θέση του Χολέμπας, τον Φετφατζίδη στη θέση του Γκέκα και τον Μάκο στη θέση του Παπασταθόπουλου.Ωστόσο, η Εθνική μας δεν είχε την ίδια εικόνα με αυτή του πρώτου μέρους, έχασε τη συνοχή της από τις πολλές αλλαγές, ενώ έδειχνε κουρασμένη και ευάλωτη αμυντικά, με συνέπεια οι Αρμένιοι να απειλούν συχνά-πυκνά την εστία του Σηφάκη.Παρόλα αυτά, στο 70' ο Σαμαράς κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Χοβσεπιάν, όμως ο "παθών" πήγε πολύ... χαλαρά να το εκτελέσει, λες και ήταν προπόνηση, με συνέπεια να κάνει ήρωα τον Μπερεζούσκι, που μπλόκαρε.Ο γκολκίπερ της Αρμενίας, έγινε στα... αλήθεια ήρωας στο 86', όταν απέκρουσε και δεύτερο πέναλτι-δώρο του διαιτητή, αφού ο Φετφατζίδης βούτηξε, μπροστά σε δυο αμυντικούς, "ψαρεύοντας" τον Κατσουράνη που το εκτέλεσε.Το τελικό 1-0 επί της Αρμενίας προσφέρεται για πολλά συμπεράσματα για τον Φερνάντο Σάντος, ο οποίος αποχώρησε προβληματισμένος από την εικόνα που αντίκρισε από την Εθνική λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα του Euro κόντρα στην Πολωνία.