Αρεσε για ένα 20λεπτο, 1-0 την Γαλατά

Στο προτελευταίο του φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Γαλατασαράι στο Καραϊσκάκη, στο οποίο δεν βρέθηκαν περισσότεροι από 15.000 φίλαθλοι. Ο Μιραλάς σκόραρε από τα αποδυτήρια και στο πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του Βαλβέρδε είχαν καλή απόδοση, με καλό ρυθμό και πολλή ενέργεια, ενώ και στη συνέχεια του ημιχρόνου, παρότι οι τούρκοι ανέβηκαν, είχαν ευκαιρίες για γκολ.
Στην επανάληψη κυριάρχησαν τα νεύρα, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός, ενώ και οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν βοήθησαν στην εξέλιξη του αγώνα. Ανησυχία για τον Αλμπερτ Ριέρα, που αποχώρησε με συμπτώματα θλάσης. Αρεσε πάλι ο Φέισα, εκτός ρυθμού ο Γέστε. Ο Βαλβέρδε επέλεξε τον Κοστάντσο κάτω από τα δοκάρια, τους Μανιάτη και Χολέμπας στα άκρα και τους Αβραάμ, Μαρκάνο στο κέντρο της άμυνας. Φέισα και Μοντέστο ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, ο Μιραλάς ανέλαβε την δεξιά πτέρυγα, ο Ριέρα την αριστερά (άλλαζαν θέσεις κατά τη διάρκεια του ματς) και τον Φουστέρ πίσω από τον Πάντελιτς.Γκολ από τα αποδυτήρια ο ΜιραλάςΜε τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό, καθώς προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μιραλάς μετά από ωραία κάθετη του Φουστέρ. Οι παίκτες του Βαλβέρδε μπήκαν ορεξάτοι, έβγαζαν αρκετή ενέργεια και με πίεση από ψηλά δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στη Γαλατά, κυρίως με την ταχύτητα του Μιραλάς. Μετά το 20λεπτο όμως οι τούρκοι ισορρόπησαν, ανέλαβαν την κυκλοφορία και άρχισαν να επισκέπτονται την εστία του Κοστάντσο, χωρίς πάντως να τον ανησυχούν ιδιαίτερα, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν άφηναν ελεύθερους χώρους.Ισορρόπησαν οι τούρκοι, ευκαιρίες με αντεπιθέσεις ο ΟλυμπιακόςΑπό την στιγμή, που η Γαλατά κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν με αντεπιθέσεις και τότε δημιούργησαν και τις σπουδαιότερες ευκαιρίες τους. Πάντελιτς και Ριέρα είχαν δύο καλές στιγμές, αλλά νικήθηκαν από τον Μουσλέρα, ενώ ο Μιραλάς στο 43' αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Την ίδια στιγμή οι τούρκοι απείλησαν ουσιαστικά μόλις μία φορά όταν ο Κοστάντσο έβαλε στοπ σε τετ α τετ του Σάμπρι, ενώ και σε άλλες στιγμές, που χρειάστηκε ήταν σταθερός και καθάρισε τις φάσεις.Νεύρα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρουΣτην επανάληψη κυριάρχησαν τα νεύρα, τόσο εντός του γηπέδου με τον Μιραλάς και τον Ζαν να ανταλλάσουν χτυπήματα στο 63', χωρίς συνέπειες από τον διαιτητή, αλλά και εκτός με τον Φατίμ Τερίμ να έχει φραστικό επεισόδιο με τον Τάσο Μητρόπουλο και τον Βαλβέρδε να λειτουργεί ως πυροσβέστης. Δυνατές και σκληρές μονομαχίες πάντως σημειώθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.Πρόβλημα τα στημέναΣτην επανάληψη πάντως ο Ολυμπιακός δεν μπήκε το ίδιο ορεξάτος, χάνοντας κάπως τη συνοχή του, ειδικά από τη στιγμή που βγήκε ο Φέισα, που είχε πάλι καλή παρουσία, όπως και στα Γιάννενα (στη θέση του ο Ουρτάδο, που άκουσε χλιαρές αποδοκιμασίες). Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού παρέμεινε σταθερή, ωστόσο σε ένα φάουλ των τούρκων παρουσιάστηκε εκ νέου το πρόβλημα στα στημένα. Ο Ζαν σκόραρε από την καρδιά της άμυνας, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μία φάση