Αρεσε, αλλά δεν άντεξε ο Άρης

Υπό το βλέμμα του νέου μεταγραφικού του αποκτήματος, Αντρέα Τάτου ο οποίος αποθεώθηκε από το κοινό, ο Αρης αντιμετώπισε τη Ρόμα απέναντι στην οποία ηττήθηκε με 1-2, πραγματοποιώντας ωστόσο καλή εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 1-0 με το γκολ του Ουντότζι.Το παιχνίδι στην αρχή ανήκε κυρίως στο κέντρο με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη όταν προσπαθούσαν να αναπτυχθούν.
Ο Άρης είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους για την εστία του Διούδη, με τη Ρόμα να μην δείχνει ιδιαίτερη διάθεση να επιτεθεί. Οσο περνούσε η ώρα πάντως οι "κιτρινόμαυροι" άρχισαν να αναθαρρούν, και δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία, με τον Ουντότζι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τον Μπενάτια να βάζει την κόντρα απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Με την πάροδο του χρόνου ο Άρης συνέχισε να ανεβαίνει σταδιακά, και στο 17' ήρθε οι στιγμή να πιάσουν φωτιά οι κερκίδες του "Κλεάνθης Βικελίδης". Ο Ουντότζι εκτέλεσε πανέξυπνα φάουλ από πλάγια αριστερά, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα των "ροσονέρι" ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη.Μετά το γκολ, οι Ρωμαίοι πήραν τα ηνία του αγώνα, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Άρη, αφού οι "κιτρινόμαυροι" είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους. Κάποια σουτ των παικτών της Ρόμα (Πιάνιτς, Λαμέλα) καθάρισε ο Διούδης, και το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Άρη να έχει το προβάδισμα.Στην επανάληψη ο προπονητής της Ρόμα, Ρούντι Γκαρσία, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Τότι, Μπράντλεϊ, Τάλο και Ρομανιόλι και οι Ρωμαίοι ανέλαβαν από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Άρη.Πότε ο Διούδης, πότε η ατυχία και πότε ο Διούδης, δεν άφηναν τους παίκτες της Ρόμα να ισοφαρίσουν. Στο 55' ο γκολκίπερ του Άρη έκανε σωτήρια επέμβαση σε κεφαλιά του Μαρκίνιο από κοντινή θέση. Στη συνέχεια με την είσοδο του Οσβάλντο η Ρόμα έγινε ακόμα πιο απειλητική, και στο 70' θα έφτανε στην ισοφάριση μετά από κόρνερ του Τότι και κεφαλιά του Μπουρντίσο, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουζάνη, ο οποίος είχε περάσει στη θέση του Διούδη.Μετά το γκολ η Ρόμα συνέχισε να απειλεί, ωστόσο ο Αρης ήταν εκείνος που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, καθώς στο 78' ο Νταμαρλής έπιασε το δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, αφού προηγουμένος ο πορτιέρο της Ρόμα είχε ακουμπήσει τη μπάλα.Δύο λεπτά αργότερα η Ρόμα πέρασε μπροστά στο σκορ μετά το γκολ του Μπράντλεϊ ο οποίος πλάσαρε μέσα από τη μικρή περιοχή. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι παρά τις προσπάθειες του Αρη να ισοφαρίσει με τους Κοτσαρίδη και Έλσνερ, ενώ η Ρόμα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87' να φτάσει στο 3-1, ωστόσο ο Μπουζάνης βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Βέρε. Αρης: Διούδης (Μπουζάνης 58'), Ηρακλής (Λεμονής 77'), Κύργιας, Πουλίδο, Μαργαρίτης (Έλσνερ 71'), Παπαδόπουλος (Νταμαρλής 77'), Οικονομόπουλος (Σουνάς 64'), Σταυρόπουλος (Κοτσαρίδης 64'), Ουντότζι (Καραγιάννης 64'), Τριανταφυλλάκος (Αγκάνθο 71'), Μανιάς (Αγγελούδης 58')Ρόμα: Σκορούπσκι, Τοροσίδης (Μπαλτζαρέτι 64'), Καστάν (Τότι 45'), Μπενατιά (Γερβάι 64'), Ντοντό (Βέρε 64'), Στρούτμαν (Ταντέι 64'), Πιάνιτς (Μπράντλεϊ 45'), Λαμέλα (Ρομανιόλι 45'), Καρπάρι (Τάλο 45'), Μαρκίνιος, Μποριέλο (Οσβάλντο 64')