Αρεσαν οι "νέοι" με τη Μπράγκα (1-1)

Παρά το γεγονός ότι χρειάζεται χρόνο για να δέσει ως σύνολο, αρκετοί είναι οι παίκτες που δείχνουν καλά στοιχεία και χτυπούν... την πόρτα της ενδεκάδας.Αν εξαιρέσει κανείς τον Αμπντούν, ο οποίος παραμένει σε υψηλό επίπεδο, οι Σιόβας και Παπάζογλου συνεχίζουν την εξαιρετική τους παρουσία στα φιλικά, όπως και ο Λυκογιάννης, τον οποίο ο Ζαρντίμ άφησε και στα 90 λεπτά του αγώνα με τη Μπράγκα, ενώ ο Φέισα δείχνει να μη φοβάται να βάλει τα πόδια του στη "φωτιά". Καλή και η παρουσία του "ψαρωμένου" ακόμα Μανωλά.Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός
μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και για 25' λεπτά έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ με τον Τάτο στο 7' και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μανιάτη (20') και τον Μήτρογλου (24'). Στη συνέχεια η ομάδα του Ζαρντίμ "έκατσε", οι πορτογάλοι το εκμεταλλεύτηκαν, πήραν το κέντρο, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για ένα γκολ, το οποίο και τελικά πέτυχαν στο 35' με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λίμα.Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ζαρντίμ έκανε 4 αλλαγές (Τζιμπούρ αντί Μήτρογλου, Φετφατζίδης αντί Τάτου, Παπάζογλου αντί Χολέμπας, Ποτουρίδης αντί Μανιάτη) και δοκίμασε τον Αμπντούν πίσω από τον Τζιμπούρ.Οι Μοσορό - Μπαρμπόσα και Λίμα έκαναν όλο το παιχνίδι της Μπράγκα και παρέσυραν σε πιο γρήγορο ρυθμό τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι δεν απείλησαν επιθετικά, παρά μόνο στο διάστημα 63'-69' με τους Αμπντούν - Παπάζογλου και Τζιμπούρ. Αντίθετα, απειλήθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις, με τον Μέγερι να πραγματοποιεί εντυπωσιακές αποκρούσεις με αποκορύφωμα μια κεφαλιά του Κουστόδιο στο 86'.Στο 90' ακυρώθηκε γκολ του Ντουγκλάο ως οφσάιντ, λανθασμένα, καθώς ο πρώην παίκτης της Καβάλας καλυπτόταν από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού.Το φιλικό είχε και... πέναλτι, αλλά όχι και νικητή (!), καθώς προς έκπληξη όλων ο διαιτητής -ακολουθώντας τους κανονισμούς του τουρνουά- σφύριξε τη λήξη στο... 4-4. Νωρίτερα ο Σιόβας έχασε το πέναλτι (δοκάρι), ενώ ο Μέγερι απέκρουσε του Ούγκο Βιάνα.