Αρχηγού... απόντος, πάει στην Πόλη!

Αν πριν από την έναρξη της σειράς των παιχνιδιών με τη Σιένα γνώριζε κάποιος πως ο Σπανούλης θα έχει 8 πόντους κατά μέσο όρο, θα πίστευε επίσης πως ο Ολυμπιακός δεν θα είχε καμία τύχη απέναντι στους ιταλούς.Κι όμως, αυτός είναι ο μέσος όρος του V-Span στα τρία πρώτα ματς με τη Σιένα! Οκτώ πόντοι. Αυτό και μόνο το στατιστικό στοιχείο, αποδεικνύει πως ο Ολυμπιακός είναι ΟΜΑΔΑ,
με όλη τη σημασία της λέξης.Γιατί παρότι ο Σπανούλης παραμένει το μεγάλο του αστέρι, ο Ντούσαν Ιβκοβιτς έχει φτιάξει ένα σύνολο που δεν βασίζεται στις επιδόσεις ενός και μόνο παίκτη.Παράλληλα, αξίζει να σημειώσουμε και τη στάση του ίδιου του Σπανούλη, ο οποίος προς όφελος της ομάδας δεν έχει κανένα πρόβλημα να εχει σε κάποια ματς ρόλο... κομπάρσου. Δύσκολα θα έκανε κάτι τέτοιο ο ΜακΚάλεμπ, για παράδειγμα.Ας μιλήσουν, όμως, οι αριθμοί...Ο Kill Bill ήταν το βαρύ πυροβολικό του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα με εξαιρετικά νούμερα. Είχε 19.8 πόντους ανά αγώνα, 5 ασίστ και 1.8 ριμπάουντ, ενώ ήταν και ο νούμερο ένα παίκτης σε λεπτά συμμετοχής (30.35). Σε απόλυτους αριθμούς σημείωσε 178 πόντους, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Χάινς με 108.Στο Top 16 οι επιδόσεις του είχαν μία μικρή πτώση, αλλά και πάλι ήταν φανερό πως ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη τις επιθετικές του ικανότητες. Με 15.5 πόντους μέσο όρο ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού και αυτός στον οποίο βασίστηκε η ομάδα για να φτάσει στα πλέι οφ.Με εκείνες τις εμφανίσεις του, άλλωστε, κέρδισε και τον τίτλο του MVP της διοργάνωσης τον μήνα Φεβρουάριο.Σε εκείνα τα ματς, όμως, είχε φανεί επίσης πως ο Ντούντα δεν πίστευε πως μπορεί να φτάσει ψηλά στην Ευρωλίγκα με έναν και μόνο παίκτη. Στο διπλό του Ολυμπιακού επί της Εφές ο Σπανούλης είχε μόλις 8 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός είχε πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη.Το προσωνύμιο "Σοφός" δεν δόθηκε τυχαία, άλλωστε, στον Ντούντα και ο Πιανιτζιάνι προφανώς θα ήταν αφελής αν πίστευε πως θα εξοντώσει τον Ολυμπιακό, επειδή θα περιόριζε τον Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός είναι φανερό πως ήταν απόλυτα προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο. Με βάση την εικόνα των αγώνων ίσως να τον βόλευε κιόλας, καθώς ήξερε ακριβώς τι πρέπει να κάνει για να βρει σκορ, ακόμη και χωρίς το μεγάλο του αστέρα.Στα ματς με τη Σιένα, λοιπόν, ο Σπανούλης δεν είναι πρώτο βιολί. Στο πρώτο είχε μεν 15 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς όταν βγήκε με 5 φάουλ.Στο δεύτερο, σημείωσε μόλις 7 και ο Ολυμπιακός έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να κάνει το 2-0.Το τρίτο ματς είναι και το πιο χαρακτηριστικό. Ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα και εντυπωσιακά με 75-55 και ο V-Span σημείωσε μόλις 2 πόντους!Ολα τα στατιστικά του Σπανούλη: