Απόλυτη κυρίαρχος στην Γερμανία η Ντόρτμουντ πήρε & το Κύπελλο

Η Ντόρτμουντ με το... καλησπέρα άνοιξε το σκορ με πλασέ του Καγκάβα στο 3ο λεπτό, με τον Ρόμπεν να ισοφαρίζει -προσωρινά, όπως αποδείχθηκε- στο 25' με εκτέλεση πέναλτι.Η ομάδα της Βεστφαλίας, ωστόσο ήταν πολύ ανώτερη και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με δύο γκολ. Στο 41', ο Χούμελς έστω και δύσκολα έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα, ενώ ο Λεβαντόφσκ στο 45' έγραψε το 3-1 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην Ντόρτμουντ.Η αντεπίθεση της Μπάγερν δεν ήρθε, όπως πολλοί θα περίμεναν. Αντ' αυτής, ήρθε το 4-1 για
τους πρωταθλητές. Συγκεκριμένα στο 58' και πάλι ο Λεβαντόφσκι ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων για την Ντόρτμουντ.Οι Βαυαροί, θέλοντας κάπως να σώσουν τα προσχήματα έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να μειώσουν. Ετσι, αφού στο 68' είχαν δοκάρι με τον Γκόμεζ, επτά λεπτά αργότερα ο Ριμπερί έγραψε το 4-2.Η Μπορούσια όμως ήταν καταιγιστική και πέτυχε κι άλλο γκολ στο 81' με τον Λεβαντόφσκι να σημειώνει χατ-τρικ. Συγκεκριμένα, ο Νόιερ έκανε τραγικό λάθος, ο Κούμπα έβγαλε την σέντρα και ο Πολωνός με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 5-2.Πλέον, η Μπάγερν ζητάει την... εξιλέωση και παράλληλα να σώσει την χρονιά, το επόμενο Σάββατο (19/5) στον τελικό του Champions League απέναντι στην Τσέλσι στην  "Αλιάνζ Αρίνα".ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ (34' λ.τρ. Λάνγκερακ), Πίστσεκ, Χούμελς, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Κελ, Γκουντογκάν, Καγκάβα (81' Μπέντερ), Μπλαζικόφσκι (84' Πέρισιτς), Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόφσκι.ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Μπαντστούμπερ, Αλάμπα (69' Κοντέντο), Λουίζ Γκουστάβο (46' Μίλερ), Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Ρόμπεν, Ριμπερί, Γκόμεζ.