Αποκλείστηκε ο Κύργιος

Την ήττα γνώρισε ο Νικ Κύργιος, ο οποίος αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Roland Garros. Εύκολο έργο για τον Φερέρ.Ο 18χρονος ελληνοαυτστραλός, Νικ Κύργιος, γνώρισε την ήττα από τον Μαρίν Τσίλιτς με 3-0 σετ (6-4, 6-2, 6-2) και αποκλείστηκε από το τουρνουά. Στην πρώτη του συμμετοχή στο Παρίσι ο νεαρός τενίστας
έδειξε καλά δείγματα και άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Στο παιχνίδι που έδωσε για τον 2ο γύρο του Grand Slam της Γαλλίας ο 25χρονος κροάτης έδειξε ότι ήταν περισσότερο προετοιμασμένος με τον Κύργιο να προσπαθεί να μειώσει στο σκορ, όμως να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή όπως συνέβη στο πρώτο ματς εναντίον του Ράντεκ Στέπανεκ. Ο Κύργιος δέχτηκε μπρέικ στην αρχή κάθε σετ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιδράσει με εξαίρεση το πρώτο και να ηττηθεί. Επίσης, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες για να σημειώσει ο ίδιος κάποιο μπρέικ που θα τον έφερνε σε πλεονεκτική θέση. Πολύ καλός ήταν και ο Νταβίντ Φερέρ, ο οποίος νίκησε τον συμπατριώτη του  Αλμπερτ Μοναντιές με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 6-3) σε 1 ώρα και 40 λεπτά και πέρασε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.2ος γύρος Roland Garros - Τετάρτη 29/05:Μαρίν Τσίλιτς (Κροατία) - Νικ Κύργιος (Αυστραλία)  6-4, 6-2, 6-2Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία) - Αλμπερτ Μοναντιές (Ισπανία) 6-2 6-1 6-3