Απόδραση με Μπατίστ από τη Νέα Σμύρνη

19:27 8/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο ματς, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, που ήταν εμφανώς χαλαρός, μετά τη νίκη επί της Μακάμπι και την πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκα.Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν το έλεγχο του ματς και προηγήθηκαν με 10 πόντους (16-6). Ο Ομπράντοβιτς αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς, Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξει ένα σερί 5-0 (16-11).Στο φινάλε της
περιόδου, όμως, οι κυανέρυθροι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και βρέθηκαν μπροστά με 12, χάρη σε τρίποντο του Ξανθόπουλου στην εκπνοή (25-13, 10`).Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε και με κορυφαίο τον Περπέρογλου προσπέρασε, με επί μέρους σκορ 12-2 (35-27, 14`). Η άμυνα του Πανιωνίου δεν μπόρεσε να κόψει το ρυθμό των πράσινων, οι οποίοι κυριάρχησαν στο παρκέ σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο και με σκορ 33-10 έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στους 11 (46-35, 20`).Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο Παναθηναϊκός διατήρησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμά του. Ο Πανιώνιος από την άλλη μεριά, προσπάθησε να μη χάσει την επαφή του με το σκορ και τα κατάφερε, καθώς με καλάθι του Μπάρλου η διαφορά έπεσε στους 10 (61-51, 30`).Ο Παναθηναϊκός είχε καλή αμυντική λειτουργία και παράλληλα σωστές επιθετικές επιλογές. Ετσι, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε οι πράσινοι ξέφυγαν με 76-59 και έδειχναν να ελέγχουν το ματς.Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς χαλάρωσαν, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι και έκαναν το ματς ντέρμπι στο φινάλε.Με συνεχόμενα καλάθια του Καβαδά και βολές του Κις από τεχνική ποινή στον Διαμαντίδη, οι κυανέρυθροι μείωσαν σε 75-79. Στη συνέχεια κι ενώ απέμεναν 26 δευτερόλεπτα, ο Ντίμπλερ μείωσε στον πόντο (78-79) και το φινάλε αναμενόταν συναρπαστικό.Ωστόσο, ένα αντικείμενο που έπεσε ανάμεσα σε Διαμαντίδη και Ξανθόπουλο, ανάγκασε τους διαιτητές να διακόψουν το ματς. Ο αγώνας συνεχίστηκε τελικά έπειτα από μισάωρη διακοπή κι αφού πρώτα εκκενώθηκαν οι κερκίδες του κλειστού της Νέας Σμύρνης.Ο Παναθηναϊκός με μία στις δύο βολές έκανε το 80-78 για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με τρίποντο του Μπάρλου και μπήκε μπροστά με 81-80, οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Οι πράσινοι, όμως, είχαν την απάντηση. Διαμαντίδης και Μπατίστ συνεργάστηκαν άψογα και με καλάθι του αμερικανού, πήραν τη νίκη με 82-81.