Από μοιραίος... ωραίος ο Αμπρέου, που βοήθησε την Μποταφόγκο να κερδίσει με 3-2 την Φλουμινένσε

18:51 7/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Από μοιραίος... ωραίος έγινε ο Σεμπαστιάν Αμπρέου στην αναμέτρηση της Μποταφόγκο με την Φλουμινένσε. Ο πρώην επιθετικός του Αρη αστόχησε από τα 11 βήματα, επιχειρώντας την συνηθισμένη τακτική του, αλλά λίγα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το ίδιο σημείο και οδήγησε την ομάδα του να πάρει την νίκη με 3-2. Στο 7ο λεπτό της επανάληψης, και ενώ το σκορ ήταν 2-1 για την Φλουμινένσε, η Μποταφόγκο κέρδισε πέναλτι, με τον Αμπρέου να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του. Ο El Loco
προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Ντιέγκο Καβαλιέρι, με μία εκτέλεση ανάλογη με αυτή που είχε κάνει στο Μουντιάλ και χάρισε την νίκη στην Ουρουγουάη με 4-2 στα πέναλτι.Ο Καβαλιέρι όμως φάνηκε... διαβασμένος, έμεινε στην θέση του και μπλόκαρε με σχετική άνεση, στερώντας από τον Αμπρέου την ευκαιρία να κάνει το 2-2.Πέντε λεπτά αργότερα, η Μποταφόγκο κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, με τον Αμπρέου να αναλαμβάνει και πάλι το δύσκολο έργο. Αυτή την φορά, όμως, προτίμησε να στείλει την μπάλα στην αριστερ