Απέδρασε με βαθμό ο ψυχωμένος Αρης, 2-2 στην Κέρκυρα

Σε ένα ματς επιβίωσης, Κέρκυρα και Αρης πρόσφεραν γκολ και θέαμα και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο νησί των Φαιάκων με τους θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν στο 79' κι ενώ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότεροΜε το βαθμό της ισοπαλίας απέδρασε από την Κέρκυρα ο ψυχωμένος Αρης,
που έπιασε τον Πλατανιά στην 13η θέση, αφήνοντας την Κέρκυρα στον πάτο της βαθμολογίας (τέσσερις οι βαθμοί, που χωρίζουν τις δύο ομάδες). Οι κίτρινοι της Θεσσαλονίκης προηγήθηκαν με τον Γιαννίτση στο 16', αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάρη σε δύο γκολ του Κυβελίδη, ένα στο 24' και ένα στο 53'. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του Αλκαράθ στο 75' όταν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παπαστεριανού, αλλά με πείσμα και αποφασιστικότητα έφτασε στην ισοφάριση χάρη σε τέρμα του Καραγιάννη στο 79'. Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Ανδρέας Τάτος, που έδειξε πως με την ποιότητά του μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά τον Αρη. Αξια της μοίρας της η ομάδα του Ακη Μάντζιου, που είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, αλλά κατάφερε να πετάξει δύο βαθμούς έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα. Χωρίς νίκη για 12 συνεχόμενα ματς οι Φαίακες, που βλέπουν τα περιθώρια να στενεύουν.Συναρπαστικό με εκατέρωθεν ευκαιρίες και καλό ρυθμό ήταν στο πρώτο μισό του το α' μέρος της αναμέτρησης. Καλύτερα μπήκε η Κέρκυρα, που απείλησε σε δύο περιπτώσεις με σημαντικότερη αυτή του πρώην παίκτη του Αρη, του Γκέσιου όταν στο 15' σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η αντίδραση του Αρη ήταν άμεση και συνδυάστηκε με γκολ, όταν ο Γιαννίτσης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο κόρνερ του Ζαραδούκα και στο 17' άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς, που είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές με Τάτο και Ζαραδούκα στα επόμενα λεπτά.Τα πανηγύρια των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ και αφού δεν έκαναν το 2-0 το πλήρωσαν. "Τιμωρός" ήταν ο Κυβελίδης, που μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Στάμου στο 24' και ισοφάρισε. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, οι ευκαιρίες έδωσαν την σκυτάλη στα σκληρά μαρκαρίσματα και ο Τάτος μάλλον θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός, που συνέχισε το ματς, αφού δεν έγινε αντιληπτός όταν έδωσε αγκωνιά εκτός φάσης στον Αθανασίου, που τον είχε μαρκάρει σκληρά λίγο νωρίτερα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία καλή στιγμή της Κέρκυρας όταν στο 45' ο Βελλίδης είπε "όχι" σε κοντινό πλασέ του Λεόν.Με την έναρξη της επανάληψης ο Διαμαντάκος απείλησε στο 49', αλλά η συνέχει ανήκε στην Κέρκυρα. Ο Αγρίτης στο 52' προειδοποίησε και ο Κυβελίδης ένα λεπτό αργότερα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ (μετά από εξαιρετική κάθετη του Γκέσιου) έκανε την ανατροπή. Οι Φαίακες μάλιστα στο 58' άγγιξαν και τρίτο τέρμα, αλλά ο Μαργαρίτης έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Λεόν. Ο Αρης πάντως είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Τάτος πέταξε στα σκουπίδια μία προσωπική του εξαιρετική κούρσα, στην οποία πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του διασχίζοντας όλο το γήπεδο.Ο Αλκαράθ θέλησε να αλλάξει το ρυθμό της ομάδας του και έριξε στη μάχη Ρένια και Καραγιάννη, αντικαθιστώντας τον Μαργαρίτη και τον Γιαννιώτα, ο οποίος έφυγε εκνευρισμένος στα αποδυτήρια. Το ματς στη συνέχεια έγινε ροντέο, αφού ο Σιδηρόπουλος απέβαλλε τον Παπαστεριανό (χωρίς ξεκάθαρο λόγο, μάλλον για κάτι που είπε στον πεσμένο Αθανασίου), προκαλώντας πολλούς διαπληκτισμούς και διαμαρτυρίες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα όμως ο ψυχωμένος Αρης βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει όταν ο Τάτος σέρβιρε και ο Καραγιάννης μετά από τσαφ του Εντερ έγραψε το 2-2 στο 79'. Τα τελευταία λεπτά κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον, αμφότερες οι ομάδες έψαξαν το νικητήριο γκολ, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.