Αντεξε με 10 και πήρε το "Χ" ο Πανθρακικός

19:11 2/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ο Πανθρακικός έβγαλε σχεδόν όλο το 90λεπτο με 10 παίκτες, ωστόσο πήρε 0-0 στη Βέροια για την 22η αγωνιστική της Super League. Παραμένει σε δύσκολη θέση η Βέροια, που έχασε πέναλτι στο 9ο λεπτό με τον Μπεν. Μορφή του αγώνα ο... 4ος τερματοφύλακας του Πανθρακικού, Γιώργος Αθαναδιάδης.Η ομάδα της Κομοτηνής
πέρασε στην 6η θέση της βαθμολογίας με τον βαθμό που πήρε στη Βέροια, προσπερνώντας τον Παναιτωλικό. Στον αντίποδα, η Βέροια με 19 μοιράζεται την προτελευταία θέση με τον Πλατανιά, που έχει και ματς λιγότερο -αυτό με τον ΠΑΟΚ (19.30GR).Οι ισορροπίες στην αναμέτρηση άλλαξαν πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, καθώς μόλις στο 3' ο Γκονσάλβες κέρδισε (καθαρό) πέναλτι από τον Πασχαλάκη και μαζί την αποβολή του τερματοφύλακα του Πανθρακικού, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Κομοτηνής πρόλαβε να παίξει τρία λεπτά!Ο Μάντζιος... θυσίασε τον Μακρυδημήτρη, για να περάσει στη θέση του ο γκολκίπερ Αθανασιάδης, ο οποίος στη φάση του πέναλτι "ψάρεψε" τον Μπεν, κρατώντας το 0-0! Ο Αθαναδιάδης ουσιαστικά είναι ο "4ος" τερματοφύλακας πίσω από τους Σέρεμετ (τιμωρημένος), Κουτσόπουλο (τραυματίας) και Πασχαλάλη!Με παίκτη περισσότερο στο χορτάρι, ήταν λογική η Βέροια να πάρει τον έλεγχο, κεδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά τον Αθανασιάδη, αφού στο πρώτο μέρος είχε δύο σουτ του Τραπ και ένα του Αμαραντίδη. Ο Πανθρακικός, από την πλευρά του, βρήκε χώρους για αντεπιθέσεις, όπως στη φάση του Ιγκορ στο 45', όταν πέρασε πέντε (!) παίκτες, αλλά τα χάλασε στο τελείωμα.Ιδιο το μοτίβο και στη διάρκεια του δεύτερου μέρους, με τη Βέροια να έχει την κατοχή και να φτάνει μια ανάσα από το γκολ στο 77', όταν η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη, ύστερα από παρέμβαση του γκολκίπερ του Πανθρακικού.Στο τελευταίο 10λεπτο η Βέροια πίεσε ακόμα περισσότερο για το γκολ της νίκης, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού και στη φάση του 90+2' ο Μπεν είδε τον Αθανασιάδη να του... παίρνει την μπουκιά από το στόμα σε εκτέλεση φάουλ.