Αντεξε και πάτησε κορυφή η ΑΕΛ, φωνάζει η Παναχαϊκή

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Παναχαϊκή και Λάρισα στο γήπεδο της Αγυιάς, με τους πατρινούς να έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στη Football leagueΗ Παναχαϊκή αγωνίστηκε φέτος για πρώτη φορά στην παραδοσιακή της έδρας και θυμήθηκε το καλό της εαυτό, φτάνοντας κοντά στην ανατροπή και την κατάκτηση των τριών βαθμών.Οι βυσσινί όμως, που προηγήθηκαν, με μαζική άμυνα στο τέλος άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και πήραν έναν πολύτιμο εκτός έδρας
βαθμό. Ετσι έφτασαν στους 13 βαθμούς και πάτησαν κορυφή με αγώνα περισσότερο, ενώ η Παναχαϊκή έφτασε τους 7.Η πατρινή ομάδα είχε την υπεροχή στο α' μέρος, αλλά η ΑΕΛ τις καλύτερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο,τι δεν κατάφερε στο α' 45λεπτο το κατάφερε στις αρχές της επανάληψης, όταν ο Τσιμπάμπα (οριακά σε θέση οφσάιντ) άνοιξε από κοντά το σκορ, με τους πατρινούς να διαμαρτύρονται έντονα και το ματς να διακόπτεται για μερικά λεπτά.Η συνέχεια του αγώνα ήταν επιθετικός μονόλογος της Παναχαϊκής, που τελικά δικαιώθηκε στο 67' όταν ο Βοσκόπουλος ισοφάρισε. Οι πατρινοί μάλιστα έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Μαπούκου, το οποίο όμως δεν μέτρησε ποτέ ως οφσάιντ αν και ο παίκτης ήταν σε κανονική θέση.Οι πατρινοί, που έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία του Κουτσιαύτη και των βοηθών του, πίεσαν μέχρι το τέλος για το γκολ της νίκης, αλλά η ΑΕΛ, που κλείστηκε στην περιοχή της, κράτησε τον βαθμό και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.Παναχαϊκή 2005 (Ηλίας Φυντάνης): Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Βοσκόπουλος, Κοιλιάρας, Βούνκ (87' Βασιλαντωνόπουλος), Ολισέ, Ουρτάδο (41' λ.τ Σαλαμαστράκης), Μαπούκου, Ντίνας, Γκούρτσας (55' Ντιόγκο).Λάρισα (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας, Ζεκίνια (90+1' Γιώτας), Τσιμπάμπα, Δεινόπαπας (82' Φρανκού), Χασομέρης (65' Καρανίκας).