Αντεπίθεση μέσω Τούμπας

21:34 5/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού για την επαναφορά του στην κορυφή ξεκίνησε από την Τούμπα, εκεί που οι παίκτες του Βαλβέρδε με εξαιρετική τακτική και σωστή διαχείριση βραχυκύκλωσαν τους θεσσαλονικείς και πήραν σπουδαία νίκη. Ουσιαστικά καθάρισαν το ματς πριν την ολοκλήρωση του 20λεπτου, όταν ο εξαιρετικός Αμπντούν άνοιξε το σκορ και ο πάντα επικίνδυνος Μιραλάς έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων. Το συγκρότημα του Μπόλονι είχε
ένα δοκάρι με τον Γκαρσία, αλλά δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση του ματς και με την πρώτη του ήττα από τις 6 Νοεμβρίου υποχώρησε στην 4η θέση.Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος του Ολυμπιακού δεν θα περίμενε τέτοιο ιδανικό ξεκίνημα στην Τούμπα. Με εξαιρετική τακτική οι ερυθρόλευκοι μπλόκαραν τα ατού των γηπεδούχων, μπήκαν φουριόζοι και στο 20λεπτο είχαν πετύχει ήδη δύο γκολ, βάζοντας στέρεες βάσεις νίκης. Ο Γκαρσία στο 5' έκανε λάθος, ο Αμπντούν με τον Μανιάτη συνδυάστηκαν και ο αλγερινός από κοντά άνοιξε το σκορ. Το δεύτερο προήλθε στο 17' από ατομική προσπάθεια του Μιραλάς, που ελίχθηκε μεταξύ τριών αμυντικών, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Κρέσιτς. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει προηγηθεί και πριν το γκολ του Αμπντούν, ωστόσο ο Ιμπαγάσα σημάδεψε το δοκάρι.Την ίδια ώρα, οι ατυχίες χτύπησαν τον ΠΑΟΚ, αφού προτού ξεκινήσει το ματς έχασε τον Γλύκο, το ίδιο έγινε στο 8' και με τον Κατσικά, ενώ το κακό τρίτωσε στο 37' όταν ο Μπόλονι αναγκάστηκε να αντικαταστήσει και τον Αθανασιάδη. Με τον Γκαρσία μπλοκαρισμένο, την αριστερή πλευρά με Λίνο-Γεωργιάδη απενεργοποιημένη και τον Λαζάρ μόνο σε καλή μέρα, οι θεσσαλονικείς αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία, η οποία όμως συντριπτικά με το μέρος τους (64-36) και ξύπνησαν μετά το 25'. Προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, πίεσαν τον Ολυμπιακό, αλλά στο 29' ο Γκαρσία είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ ο Ορμπάιθ στο 30' απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε κεφαλιά του Αθανασιάδη.Ανάλογη η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να κλείνει σωστά τους διαδρόμους και να πρεσάρει μην επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ, που κατέφευγε σε βαθιές μπαλιές, να κάνει το παιχνίδι του. Στο 55' πάντως ο Δικέφαλος άγγιξε το γκολ, αλλά ο Μέγερι σταμάτησε τον Ιβιτς, που σουτάρει από καλή θέση. Παρά την ευκαιρία αυτή, οι ερυθρόλευκοι, που είχαν οπισθοχωρήσει αναζητώντας τις αντεπιθέσεις, έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα και διατηρούσαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα, παγώνοντας τον ρυθμό όταν είχαν την μπάλα στην κατοχή τους.Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον ΠΑΟΚ στο 76' όταν ο Λαζάρ πλήρωσε τα νεύρα του και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για απόπειρα χτυπήματος εκτός φάσης στον Τζιμπούρ. Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε την άνεση στον Ολυμπιακό να ελέγξει ακόμα καλύτερα τον ρυθμό και να κρατήσει χωρίς προβλήματα τη νίκη και τους βαθμούς απέναντι στον Δικέφαλου, που πλέον δεν είχε τις δυνάμεις να αντιδράσει . Στα τελευταία λεπτά ο Βαλβέρδε έδωσε τη δυνατότητα στον Καζίμ Καζίμ να ντεμπουτάρει, που λίγο έλειψε να σκοράρει στο 85', ενώ ευκαιρία να διευρύνει το σκορ είχε και ο Μοντέστο στο 8