Ανατροπή στις καθυστερήσεις για Γιούβε, 3-1 την Κάλιαρι (vid.)

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Γιουβέντους επικράτησε με 3-1 της τυπικά γηπεδούχου Κάλιαρι στο Ενιο Ταρντίνι (λόγω ακαταλληλότητας του Stadio Is Arenas), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Serie A. Η ομάδα της Σαρδηνίας τελείωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αστόρι. Μετά από αυτή την νίκη, την 14η στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Κόντε βρίσκεται στο +10 από την δεύτερη Ιντερ, που το Σάββατο (22/12) υποδέχεται
την Τζένοα.Παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 15', η Κάλιαρι κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Βιντάλ στον Σάου και στο 16' ο Πινίγια έκανε το 1-0 για την ομάδα της Σαρδηνίας.Οι μπιανκονέρι αύξησαν την πίεση τους στην συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν την πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα των ροσομπλού, οι οποίοι κράτησαν το υπέρ τους 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, με την Γιουβέντους να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά να μην μπορεί να μερουσιώσει την υπεροχή της σε ένα γκολ. Στο 63', η ομάδα του Αντόνιο Κόντε... άγγιξε την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Μπονούτσι σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αγκάτσι.Δύο λεπτά μετά, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, αφού η ομάδα του Πούλγκα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Αστόρι. Στην συνέχεια, η Γιουβέντους πίεσε κι άλλο την Κάλιαρι και στο 72' κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ντελ Φάμπρο στον Τζιοβίνκο.Ο Βιντάλ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Αγκάτσι! Ωστόσο, αυτό που δεν έκανε ο Βιντάλ, το πέτυχε τρία λεπτά μετά ο Μάτρι, ο οποίος με κοντινό σουτ, μετά από απόκρουση του Αγκάτσι σε σουτ του Βούτσινιτς, ισοφάρισε σε 1-1 για την Μεγάλη Κυρία.Στο 89', οι πρωταθλητές Ιταλίας έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή και στο 2-1, όταν μετά από σέντρα του Μάτρι, ο Ασαμόα έπιασε την κοντινή κεφαλιά, ο Αγκάτσι απέκρουσε, στέλνωντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά ο Βούτσινιτς αστόχησε!Ο Μάτρι ήταν αυτός που λύτρωσε την Γιουβέντους, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο της άμυνας της Κάλιαρι και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κατά της παλιάς του ομάδας, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 2-1.Το... κερασάκι στην τούρτα για τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας έβαλε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βούτσινιτς, ο οποίος σε κενό τέρμα, μετά από παράλληλη σέντρα του Τζιοβίνκο, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:Παρασκευή (21/12)Πεσκάρα - Κατάνια 2-1 (23' Τσέλικ, 90'+5' Τόνι - 35' Μπαριέντος)Κάλιαρι - Γιουβέντους 1-3 (16' πέν. Πινίγια - 75', 90'+2' Μάτρι, 90'+4' Βούτσινιτς)Σάββατο (22/12)13:30 Ιντερ - Τζένοα  16:00 Τορίνο - Κιέβο Βερόνα  16:00 Σιένα - Νάπολι  16:00 Μπολόνια - Πάρμα  16:00 Αταλάντα - Ουντινέζε  16:00 Σαμπντόρια - Λάτσιο  16:00 Παλέρμο - Φιορεντίνα  21:45 Ρόμα - Μίλαν