Ανάσταση για τη Νιούκαστλ

Φρένο στον κατήφορο, έβαλε η Νιουκαστλ, πανηγυρίζοντας νίκη ύστερα από πέντε αγώνες.Οι "Ανθρακωρύχοι" επικράτησαν 3-0 της Γουίγκαν στο "St James' Park", στο ματς που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Premier.Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο 13ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και μαζί την αποβολή του Φιγουερόα. Ο Ντεμπά Μπα έκανε το 1-0, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με σουτ έξω από την περιοχή του Μπιργκιμάνα.Αναλυτικά τα
αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικήςΓουέστ Χαμ – Τσέλσι 3-1 (63’ Κόουλ, 86’ Ντιαμέ, 90’+1 Μαϊγκά – 13’ Μάτα)Άρσεναλ – Σουόνσι 0-2 (88’, 90’ Μίτσου)Φούλαμ – Τότεναμ 0-3 (56’ Σάντρο, 72’, 77’ Ντεφόε)Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 1-0 (43’ Άγκερ)Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 1-1 (43’ πεν. Τέβες – 33’ Φελαϊνί)ΚΠΡ – Άστον Βίλα 1-1 (18’ ΜακΚί – 8’ Χόλμαν)Γουέστ Μπρομ – Στόουκ 0-1 (75’ Γουάιτχεντ)Ρέντινγκ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-4) (8΄ Ρόμπσον-Κανού, 19΄Λε Φόντρε, 23΄Μόρισον-13΄Άντερσον, 16΄, 30΄Ρούνεϊ, 34΄Φαν Πέρσι)Νόριτς – Σάντερλαντ 2-1 (8΄Μπασόνγκ, 37΄Πίλκινγκτον-45΄Γκάρντνερ)Νιούκαστλ – Γουίγκαν 3-0 (13' πέν., 21' Ντεμπά Μπα, 71' Μπιργκιμάνα)