Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Νάπολι νίκησε με 3-1 την Πάρμα

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά η Νάπολι κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, να επικρατήσει με 3-1 της Πάρμα στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Serie A και να μειώσει στο -6 την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μίλαν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο πρώτο μέρος, αλλά η Πάρμα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Παλαντίνο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.Στην επανάληψη, όμως, η Νάπολι πέρασε στην αντεπίθεση
και πέτυχε την ανατροπή. Στο 52` ο Λαβέτσι με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και άφησε για τον Χάμσικ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα Λαβέτσι και Χάμσικ συνδυάστηκαν ωραία και ο πρώτος πλάσαρε τον Μιράντε και έγραψε το 2-1.Το έργο της Πάρμα έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά το 60` εξαιτίας της αποβολής του Γκαλόπα με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Χάμσικ.Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Νάπολι είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει και τρίτο γκολ με τ