Αν δεν ΠΑΣ θα... ΠΑΟ εγώ!

21:54 9/5/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με κορυφαίους τους Ζέκα (δύο γκολ), Μπαρμπαρούση (1 ασίστ, 1 δοκάρι) και γκολάρα από τον Φιγκερόα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 3-0 της Skoda Ξάνθης (έπαιζε με 10 από το 40' λόγω αυστηρής αποβολής του Ντιέ) στο μπαράζ που έγινε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Οι πράσινοι καπάρωσαν πλέον την 6η θέση και περιμένουν την επιτροπή αδειοδοτήσεων της ΕΠΟ να βγάλει την... γνωμάτευσή της για τον
ΠΑΣ. Αν... κοπεί ο φάκελος των Ηπειρωτών, τότε το Τριφύλλι θα πάρει το τελευταίο εισιτήριο για την Ευρώπη. Υβριστικά συνθήματα για Νταμπίζα που βρέθηκε στο γήπεδο μαζί με τον Σαραβάκο.Πως παρατάχθηκαν οι ομάδεςΟ Φιγκερόα παρά τις ενοχλήσεις που αντιμετώπιζε στο ισχίο τις τελευταίες μέρες έσφιξε τα δόντια και ξεκίνησε κανονικά στην κορυφής της πράσινης επίθεσης, σε αντίθεση με τον Σισοκό, ο οποίος κάθισε στον πάγκο. Ο Γιάννης Βονόρτας, λοιπόν, παρέταξε τον ΠΑΟ με τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ, τους Σεϊταρίδη, Μπουμσόνγκ, Τριανταφυλλόπουλο, Μαρίνο στην άμυνα, τον Σο κόφτη, με τους Ζέκα και Λαγό εσωτερικούς χαφ, τον Μπαρμπαρούση στο αριστερό "φτερό", τον Ντίνα στο δεξί και τον Φιγκερόα στην κορυφή της επίθεσης του 4-3-3.Από την πλευρά του ο Μαρίνος Ουζουνίδης στο τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της Skoda Ξάνθης, μιας και από τη νέα σεζόν την ομάδα θα κοουτσάρει ο Νίκος Καραγεωργίου επέλεξε τον Λοντίγκιν κάτω από την εστία, τους Κομεσίδη, Γούτα, Βάλλα και Παϊτο στην άμυνα, τους Φλίσκα και Ντιέ αμυντικά χαφ, με τους Μαρσελίνιο και Μαρίν στα "φτερά" και τον Μάνταλο στην πλάτη του προωθημένου Σολτάνι σε διάταξη 4-2-3-1.Πιο δραστήριοι οι ΘρακιώτεςΟι Θρακιώτες μπήκαν πιο ευδιάθετοι στο παιχνίδι σε αντίθεση με τους πράσινους που ήταν νωχελικοί στις κινήσεις τους και μπλοκαρισμένοι από την πολυπρόσωπη διπλή ζώνη άμυνας της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη. Με τους Μαρσελίνιο, Σολτάνι και Μαρίν να είναι αρκετά δραστήριοι οι τυπικά φιλοξενούμενοι επιδίωξαν να προηγηθούν έχοντας στο 19' μια καλή φάση με τον Μαρσελίνιο να κάνει το σουτ, που έφυγε λίγο άουτ απο το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη.Ανέβηκε ο ΠΑΟ, γκολ ο Ζέκα, δοκάρι ο ΜπαρμπαρούσηςΜετά το 20λεπτο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και άρχισε τις... επισκέψεις στην περιοχή της Ξάνθης, με τους Μπαρμπαρούση και Ντίνα να είναι αρκετά κινητικοί. Ετσι, φτάσαμε στο 28ο λεπτό, όπου ο Ζέκα έπαιξε πολύ ωραία το ένα-δύο με τον Μπαρμπαρούση, μπήκε στην περιοχή και με έξοχο πλασέ έκανε το 1-0 για τους πράσινους. Ακολούθησε στο 32' το δυνατό σουτ του Νεοζηλανδού που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.Κόκκινη κάρτα στον ΝτιέΗ Ξάνθη προσπάθησε να "απαντήσει" στο 36' με τον Μαρσελίνιο που πήγε να εκμεταλλευτεί το λάθος διώξιμο του Σεϊταρίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Καρνέζης. Οι Ακρίτες, όμως από μια απερισκεψία του Ντιέ έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Ιβοριανός μέσος κλώτσησε με δύναμη τη μπάλα στην πλάτη του πεσμένου Ζέκα, ο οποίος δευτερόλεπτα πριν είχε κερδίσει φάουλ και έτσι ο Θάνος του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Ισως, βέβαια να ήταν και λίγο αυστηρή η απόφαση του ρέφερι... Το ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμη καλή στιγμή για το Τριφύλλι, ύστερα από συνεργασία των Μπαρμπαρούση, Ζέκα, Ντίνα και Σο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, που έβγαλε με δυσκολία ο Λοντίγκιν.Δεν έγινε το 1-1, έγινε το 2-0Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ουζουνίδη να ρίχνει στη μάχη τον Ντάνι (για να καλύψει το κενό που άφησε ο Ντιέ που αποβλήθηκε) αντί του Μαρίν με τον Εβρίτη τεχνικό να διαφοροποιεί το σύστημα της ομάδας του σε 4-3-1-1. Η ακριτική ομάδα είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 59', όταν από πάσα του Μάνταλου στον κενό χώρο, ο Μαρσελίνιο απέφυγε τον Καρνέζη στη μακρινή του έξοδο, πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Δεν έγινε εκεί το 1-1 και στο επόμενο λεπτό έγινε το 2-0, με τον Ζέκα να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα να κοντράρει στον Γούτα, αλλάζοντας ελαφρώς πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Λοντίγκιν.Γκολάρα ο Λούτσο!Το ματς ουσιαστικά είχε κριθεί μετά το δεύτερο γκολ του Πορτογάλου μέσου και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ωστόσο, ήρθε ο Φιγκερόα, που ήταν φανερά επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, αλλά αρκούσε μια στιγμή για να δείξει την κλάση του. Στο 76' με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα του Λοντίγκιν κάνοντας το 3-0. Ο Αργεντίνος αποθεώθηκε και τρία λεπτά αργότερα, όταν έγινε αλλαγή με τον Φορναρόλι να περνάει στη θέση του. Ενώ το ίδιο συνέβη και με τον σκόρερ των πρώτων δύο τερμάτων του Τριφυλλιού, τον Πορτογάλο Ζέκα που χειροκροτήθηκε θερμά την ώρα που έδωσε τη θέση του στον Καζιγιάμα.