Αμυνα... Μπουμ και κάτω

10:13 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ακόμα και στις καλές του βραδιές, ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί -πάντα- να παίρνει αποτέλεσμα. Μπορεί η καλή εμφάνιση στο Περιστέρι να συνοδεύτηκε από νίκη, αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στην Τρίπολη.Απέναντι στον Αστέρα εμφανίστηκε βελτιωμένος και θα μπορούσε να αποδράσει με το τρίποντο από το "Θ. Κολοκοτρώνης", αλλά προδόθηκε από ένα λάθος του Μπουμσόνγκ
στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ο γάλλος αμυντικός, ο οποίος έχει γίνει σίριαλ αρκετές φορές φέτος στο τριφύλλι (μένει - φεύγει - "τραυματίας" - στη μαύρη λίστα - γιατί παίζει κτλ.), άθελά του "κρέμασε" και πάλι την ομάδα του, η οποία δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει για πρώτη φορά φέτος 2 συνεχόμενες νίκες.Αντ' αυτού έδωσε το δικαίωμα στον Περόνε να ισοφαρίσει σε 2-2, πετυχαίνοντας το... 21ο γκολ σε βάρος της πράσινης άμυνας. Ενας αριθμός καθόλου κολακευτικός, αν αναλογιστεί κανείς ότι τα τελευταία 10 χρόνια, ο Παναθηναϊκός έχει τελειώσει 6 πρωταθλήματα χωρίς το παθητικό του να ξεπεράσει τα 20 γκολ. Μέχρι στιγμής έχει δεχθεί ήδη 21 και απομένει το 1/3 του πρωταθλήματος.Θα κάνει αρνητικό ρεκόρ δεκαετίας; Αν θέλει να το αποφύγει, θα πρέπει να δεχθεί μέχρι 6 γκολ στις επόμενες 10 αγωνιστικές. Η χειρότερη χρονιά για την άμυνά του ήταν η περίοδος 2006-07, όταν και δέχθηκε συνολικά 28 γκολ. Οι άλλες τρεις φορές που το παθητικό του βρέθηκε στο 20+ ήταν το 2006 (3 γκολ), το 2011 (26 γκολ) και το 2012 (23 γκολ).Φέτος, έχει καταφέρει να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του μόλις στα 6 από τα 20 παιχνίδια και φυσικά δεν παίζει ρόλο μόνο η αποτυπωμένη στα χαρτιά αμυντική λειτουργία της ομάδας, αλλά και η νοοτροπία των ποδοσφαιριστών. Είναι χαρακτηριστικές οι δηλώσεις του Γιούρκα Σεϊρατίδη μετά το τέλος του αγώνα ότι "μετά το 85' περιμένουμε πότε θα φάμε το γκολ".Και μιλάμε για την ομάδα που έχει ίσως τον καλύτερο τερματοφύλακα της φετινής Λίγκας....ΠΕΡΙΟΔΟΣ: ΑΜΥΝΑ2011-12: 232010-11: 262009-10: 172008-09: 182007-08: 182006-07: 282005-06: 232004-05: 182003-04: 182002-03: 19