Αγκαλιά με τον τίτλο η Μ. Γιουνάιτεντ, μετά την νίκη με 2-1 επί της Τσέλσι στο ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής

20:13 8/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αγκαλιά με το 19ο πρωτάθλημα της ιστορίας της βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Οι κόκκινοι διάβολοι επικράτησαν με 2-1 της Τσέλσι στο ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής της Premier League και αύξησαν στο +6 την μεταξύ τους διαφορά δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Γκολ με το... καλημέρα!
Οι κόκκινοι διάβολοι δεν θα μπορούσαν να σκεφτούν ιδανικότερο ξεκίνημα, καθώς άνοιξαν το σκορ
με το... καλημέρα! Τριάντα έξι δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Νταβίντ Λουίζ έχασε τον Παρκ, που τροφοδότησε τον Ερνάντες και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τσεχ και να γράψει το 1-0.Το γρήγορο γκολ βοήθησε την Γιουνάιτεντ να πάρει τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και να επιβάλει τον δικό της ρυθμό, ενώ πίεσε και για το δεύτερο γκολ. Υστερα από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ο Βίντιτς εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Γκιγκς στο 24` και διπλασίσε τα τέρματα των γηπεδούχων.Μετά το 2-0, η Τσέλσι φάνηκε να... ξυπνάει και να βρίσκει τον ρυθμό της, πραγματοποιώντας μάλιστα και κάποιες επισκέψεις στα καρέ του Φαν ντερ Σαρ, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά τον ολλανδό γκολκίπερ.Μπλε πίεση
Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Κάρλο Αντσελότι προσπάθησε να φρεσκάρει το σχήμα του, με τους Αλεξ και Ραμίρες να αντικαθιστούν τους Νταβίντ Λουίζ και Μίκελ. Η αλλαγή στο σχήμα των μπλε φάνηκε να είχε αποτέλεσμα, καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά τον ρυθμό τους και κυνήγησε την ισοφάριση.Η ομάδα του Φέργκιουσον διαμαρτύρεται για την φάση του 54ου λεπτού, όταν ο Λάμπαρντ σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, αλλά ο Χάουαρντ Γουέμπ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.Οι μπλε κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 68` όταν ο Λάμπαρντ με κοντινή προβολή ύστερα από κεφαλιά του Ιβάνοβιτς, μείωσε σε 1-2 και έβαλε την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι. Η Τσέλσι όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο στα λεπτά που ακολούθησαν με το 2-1 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε τους κόκκινους διαβόλους να πανηγυρίζουν μία πολύτιμη νίκη και να βρίσκονται αγκαλιά με τον τίτλο.Οι συνθέσεις των ομάδων
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σερ Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Φάμπιο (88` Σμόλινγκ), Φέρντιναντ, Βίντιτς, Ο`Σέι (45` Εβανς), Κάρικ, Γκιγκς, Βαλέντσια, Παρκ, Ρούνεϊ, ΕρνάντεςΤσέλσι (Κάρλο Αντσελότι): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ (45` Αλεξ), Τέρι, Κόουλ, Εσιέν, Μίκελ (45` Ραμίρες), Λάμπαρντ, Καλού (62` Τόρες), Μαλουντά, Ντρογκμπά