Αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League η Ρεάλ Μαδρίτης, 4-0 την Τότεναμ

23:46 5/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Την πρώτη της πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League μετά το 2003 πανηγυρίζει ήδη η Ρεάλ Μαδρίτης! Η βασίλισσα επιβλήθηκε με 4-0 της Τότεναμ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την φάση των 8 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και έχει τσεκάρει ουσιαστικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ, που συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κόντρα στα σπιρούνια, πετυχαίνοντας δύο γκολ,
ενώ από ένα είχαν οι Ανχελ Ντι Μαρία και Κριστιάνο Ρονάλντο. Στον αντίποδα, μοιραίος για την ομάδα του Χάρι Ρέντναπ ο Κράουτς που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μόλις στο 15ο λεπτό. Μπορεί και οι δύο προπονητές να είχαν... πονοκεφαλιάσει με τις πιθανές απουσίες τους, τόσο όμως οι Κριστιάνο Ρονάλντο, Μαρτσέλο και Ντι Μαρία όσο και οι Μπέιλ και Γκαλάς ξεκίνησαν ως βασικοί για Ρεάλ και Τότεναμ αντίστοιχα.Γκολ με το καλησπέρα!
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την βασίλισσας. Ηταν μόλις το 4ο λεπτό, όταν ο Οζίλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Αντεμπαγιόρ έπιασε την κεφαλιά και παρόλο που ο Μόντριτς θα μπορούσε να απομακρύνει πάνω στην γραμμή, έχασε την μπάλα και οι μαδριλένοι πανηγύρισαν το 1-0.Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Τότεναμ, μετά το 15` όταν ο Κράουτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε διάστημα έξι λεπτών και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα και το προβάδισμα στο σκορ, η Ρεάλ πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της, επιβάλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Στο 33` θα μπορούσε μάλιστα να είχε γίνει το 2-0, αλλά ο Αντεμπαγιόρ δεν πρόλαβε την μπάλα ύστερα από την κεφαλιά του Ράμος.Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για την φάση του 42ου λεπτού όταν ο Ραούλ επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντάουσον, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.Προσπάθησε η Τότεναμ, γκολ η Ρεάλ
Με την έναρξη της επανάληψης, ο Χάρι Ρέντναπ προσπάθησε να φρεσκάρει το σχήμα του ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ντεφόε στην θέση του Φαν ντερ Φάαρτ. Η αλλαγή αυτή όμως δεν φάνηκε να έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα, με μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους το σουτ του Ασού-Εκότο στο 53`, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.Στον αντίποδα, η βασίλισσα δεν έριξε τον ρυθμό της και πίεσε για το δεύτερο γκολ, προκειμένου να κλειδώσει την νίκη. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 57ο λεπτό όταν ο Μαρτσέλο έβγαλε ωραία σέντρα για τον Αντεμπαγιόρ και αυτός χωρίς να δυσκολευτεί έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γκόμες, γράφοντας το 2-0.Μαδριλένικο πάρτι!
Μετά και το δεύτερο γκολ, η Τότεναμ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, ενώ οι μαδριλένοι προσπαθούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ, για να βρεθούν ακόμα πιο κοντά στα ημιτελικά. Στο 72ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντι Μαρία να μιλήσει και με ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, βάζοντας και την δική του σφραγίδα στην νίκη των μαδριλένων.Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μουρίνιο έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι ενώ τρία λεπτά πριν την συμ