Αγκαλιά με τα πλέι οφ η Καβάλα

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε σε καλή μέρα τους Πάσαλιτς και Τέιλορ και έφτασε στη νίκη, με την οποία αύξησε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες συμμετοχής της στα πλέι οφ. Το συγκεκριμένο ματς ήταν, πάντως, το τελευταίο του Ο`Μπράιντ, ο οποίος είπε αντίο στην Καβάλα με 12 πόντους.Στο γεμάτο κλειστό της Καλαμίτσας ο Κολοσσός δεν επηρεάστηκε από την ατμόσφαιρα και ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Εκμεταλλεύθηκε την ευστοχία
των γηπεδούχων και μπήκε μπροστά στο σκορ με 16-13 (10`).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, καθώς η Καβάλα βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή της και με επί μέρους σκορ 12-2, ξέφυγε με 25-18. Ο Κολοσσός, πάντως, έμεινε κοντά στο σκορ και μόλις ένα τρίποντο χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο (34-31).Η καλύτερη περίοδος της Καβάλας στο ματς ήταν, όμως, η τρίτη. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους από την περιφέρεια και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Δέχθηκαν μόλις 12 πόντους και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (57-43, 30`).Ο Κολοσσός πάλεψε για την ανατροπή στα δέκα τελευταία λεπτά, αλλά παρότι ήταν καλύτερος δεν πρόλαβε να γυρίσει το ματς, με τον Χάτεν να αστοχεί σε τρίποντο, στην πιο κρίσιμη επίθεση. Η Καβάλα άντεξε στην πίεση κι έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη με 76-68.