Αυτός ήταν... τελικός!

19:04 7/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ραφάελ Ναδάλ ήταν ο μεγάλος νικητής του ημιτελικού απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και είναι έτοιμος να διεκδικήσει τον 8ο τίτλο του στο Grand Slam του Παρισιού.Ο ισπανός τενίστας επικράτησε του σέρβου με 3-2 σετ (6-4, 3-6, 6-1, 6-7, 9-7) και πανηγύρισε τη νίκη μετά από 4 ώρες και 37 λεπτά αγώνα.Σε ένα παιχνίδι αντάξιο των δύο μεγάλων αθλητών ο Ναδάλ νίκησε και πέρασε στον τελικό του Roland Garros
που θα διεξαχθεί την Κυριακή (09/06). Ο ισπανός θα διεκδικήσει το 8ο τρόπαιο τα τελευταία 9 χρόνια στο Παρίσι. Το πρώτο σετ ξεκίνησε πιο δυνατά για τον Τζόκοβιτς, όμως ο Ναδάλ αντέδρασε νωρίς και ενώ βρίσκονταν στο 3-3 στα γκέιμ ο ισπανός έκανε το μπρέικ και στη συνέχεια πήρε με ευκολία το σετ με 6-4. Εχοντας αυτοπεποίθηση και σιγουριά ο Ναδάλ ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο σετ κάνοντας νωρίς το μπρέικ παίρνοντας το προβάδισμα με 3-2. Ο Τζόκοβιτς όμως πέτυχε το μπρέικ και την ισοφάριση σε 3-3. Ο σέρβος κέρδισε 4 γκέιμ και το σετ με 6-3. Στο τρίτο σετ ο Τζόκοβιτς δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένος και με κακές επιλογές στο σερβίς έδωσε την ευκαιρία στον Ναδάλ να προηγηθεί με 2-0 μετά από μία λάθος όμως απόφαση του διαιτητή που στο μπρέικ πόιντ του ισπανού. Στη συνέχεια ο Ναδάλ με ευκολία πήρα το σετ με 6-1.Το τέταρτο σετ προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, καθώς αναμενόταν η εύκολη επικράτηση του Ναδάλ που είχε πάρει τον αέρα του αντιπάλου του. Ο Τζόκοβιτς όμως δεν παράτησε το παιχνίδι και παίζοντας εξαιρετικά μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση με 7-6. Ο Ναδάλ έκανε πρώτος το μπρέικ στο 3-3, αλλά ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε. Με τα δύο μπρέικ που αντάλλαξαν οι τενίστες ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε το παιχνίδι.Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Τζόκοβιτς  έκανε νωρίς το μπρέικ και έδειξε ότι διαθέτει περισσότερες δυνάμεις. Ομως ο Ναδάλ είχε την απάντηση και δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει τον αγώνα. Φτάνοντας στην ισοφάριση στο 4-4 έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση και ψυχραιμία  και κατάφερε να κάνει το μπρέικ στο 16ο γκέιμ. Ο Ράφα πέτυχε την 20η νίκη του απέναντι στον Νόβακ σε 35 αναμετρήσεις. Ο ισπανός θα περιμένει τον αντίπαλό του που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ Τσονγκά και Φερέρ.