Αυτό που είπε ο Πράνιτς...

Ο Ντάνιελ Πράνιτς δεν κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλό του, μετά το τέλος του αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο.Η ατάκα του Κροάτη "από τύχη και μόνο κερδίσαμε, κρατάμε μόνο τη νίκη", απεικονίζει τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι πράσινοι το Σάββατο (11/1) απέναντι στον Πανιώνιο και κρούει τον κώδωνα του κινδύνου ενόψει της συνέχειας.Και ο Γιάννης Αναστασίου ασπάστηκε την άποψη αυτή, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο είδε την άμυνα της ομάδα του να πελαγοδρομεί και να δέχεται 4-5 φάσεις για
γκολ από την επίθεση του Πανιωνίου, δύο εκ των οποίων σταμάτησαν στο αριστερό δοκάρι του Καπίνο.Ο Έλληνας τεχνικός κρατάει μόνο το τελικό αποτέλεσμα και κάποια στοιχεία από το πρώτο ημίχρονο, όπου οι παίκτες του θα μπορούσαν σε 2-3 περιπτώσεις να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να βγάλουν χωρίς άγχος τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.Το σημαντικότερο πρόβλημα εντοπίζεται στο κέντρο της άμυνας, αφού το δίδυμο Κουτρουμπής - Ρισβάνης (ελέω απουσιών), δεν κατάφερε να ανταποκριθεί. Η αλήθεια είναι, πάντως, ότι στο δεύτερο ημίχρονο όλη η ομάδα υπέστη καθίζηση και μάλιστα χωρίς να αλλάξει κάτι συγκλονιστικά από τον τρόπο παιχνιδιού της σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο.Από 'κει και πέρα, το πράσινο ενδιαφέρον στρέφεται στο παιχνίδι Κυπέλλου της Τετάρτης με τον Ηρακλή Ψαχνών. Το 3-0 του πρώτου αγώνα δίνει στον Γιάννη Αναστασίου την ευκαιρία να δώσει ανάσες σε κάποιους παίκτες, χρόνο συμμετοχής σε "ρεζέρβες", ίσως και στον Εμίρ Μπαϊράμι, ο οποίος επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του, που τον άφησε εκτός αγώνων σχεδόν 4 μήνες.