ΑΕΚ και μη χειρότερα...

Θα πρέπει να γυρίσουμε πολλά χρόνια πίσω για να θυμηθούμε τόσο κακή ΑΕΚ. Τελευταία φορά, άλλωστε, που η Ενωση κατετάγη στην 5η θέση ήταν την περίοδο 1994-95, όταν τερμάτισε πίσω από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Απόλλωνα.Με το γκολ που δέχθηκε από
τη Δόξα, έφτασε τα 30 παθητικό! Η προηγούμενη φορά που η άμυνά της μετρούσε 30+ τέρματα, ήταν την περίοδο 2003-04 όταν δέχθηκε 32.Όσον αφορά στον απολογισμό, η τελευταία φορά που η Ένωση δεν είχε φτάσει τους 50 βαθμούς ήταν την περίοδο 1990-91, όταν τελείωσε με 42, αλλά με σύστημα βαθμολογίας 2-1-0!Με μια πρόχειρη ανάγνωση, η φετινή της πορεία μπορεί να συγκριθεί με την ΑΕΚ του 1986-87 (7η θέση με 19 βαθμούς), αλλά εκείνο ήταν το "πρωτάθλημα - παρωδία", με τις απεργίες των ποδοσφαιριστών, που είχε συνέπεια μηδενισμούς και αφαίρεση βαθμών από πολλές ομάδες.Η Ενωση είχε καταταγεί έβδομη και το 1983-84, αλλά αναλογικά οι βαθμοί της (30) ήταν περισσότεροι από της σημερινής ομάδας!Η νίκη της ΑΕΚ στη Λιβαδειά στις 7 Ιανουαρίου, με δύο γκολ του Σιαλμά (2-0) επί του τοπικού Λεβαδειακού ήταν η τελευταία εκτός έδρας για την Ενωση, μετρώντας στα 7 παιχνίδια που ακολούθησαν 4 ισοπαλίες και 3 ήττες.Η αριθμητική... κατηφόρα δεν σταματάει, όμως, εδώ, καθώς η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, μετράει μόλις 3 νίκες στα τελευταία 14 παιχνίδια και 4 στις τελευταίες 17 αγωνιστικές!Στα υπόλοιπα 13 ματς, υποχρεώθηκε σε 8 ισοπαλίες και 5 ήττες.