Tο πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους 16 του Κυπέλλου Ισπανίας έκαναν Σεβίλη και Βαλένθια

Στα χέρια τους κρατούν το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Copa del Rey Βαλένθια και Σεβίλη, μετά τις εκτός έδρας νίκες επί των Λογκρονιές (3-0) και Ρεάλ Ουνιόν (4-0) αντίστοιχα στα πρώτα μεταξύ τους παιχνίδια. Εύκολο θα είναι το έργο της Βαλένθια στον επαναληπτικό με την Λογκρονιές στο Μεστάγια, μετά το εκτός έδρας 3-0 στον πρώτο αγώνα για τους 32 του Κυπέλλου Ισπανίας. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη οι νυχτερίδες ανέβασαν
την απόδοσή τους και πήραν μία άνετη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Αντούριθ στο 54` και έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Ουνάι Εμερι. Η Λογκρονιές έμοιαζε να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ στο 79` δέχθηκε και τρίτο τέρμα, με τον Βιθέντε να διαμορφώνει το τελικό 3-0. Με ένα γκολ επικράτησε της Ρεάλ Ουνιόν η Σεβίλη και ο επαναληπτικός στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι ανδαλουσιανοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, αλλά η πίεσή τους απέδωσε καρπούς λίγο