To El Clasico με την γλώσσα των αριθμών

Το πολυαναμενόμενο El Clasico απέχει μόνο λίγες ώρες (16/04, 23:00GR) και οι απανταχού ποδοσφαιρόφιλοι περιμένουν με αγωνία το σφύριγμα της έναρξης στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Το sport.gr σας βάζει στο κλίμα της σπουδαίας αναμέτρησης με ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία... - H Μπαρτσελόνα έχει κερδίσει τα πέντε τελευταία παιχνίδια κόντρα στην Ρεάλ, το καλύτερο νικηφόρο σερί για την ομάδα της Καταλονίας στην ιστορία των ντέρμπι. Και στα πέντε μάλιστα προπονητής των μπλαουγκράνα είναι ο Πεπ
Γκουαρντιόλα.- Οι μπλαουγκράνα δεν έχουν κερδίσει ποτέ έξι συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος απέναντι στους μαδριλένους, οι οποίοι έχουν πετύχει ανάλογο σερί από το 1962 μέχρι το 1965.- Ο Πέδρο είναι ο μοναδικός παίκτης που σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων.- Ο Μέσι, όμως, έχει πετύχει γκολ στις δύο τελευταίες επισκέψεις των καταλανών στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.- Ο αργεντινός έχει σκοράρει 7 φορές και έχει βγάλει 4 ασίστ στα 20 γκολ της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στις πέντε τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις.- Στα τελευταία τρία Clasicos έχουν βγει τρεις συνολικά κόκκινες κάρτες.- Οι μαδριλένοι έχουν πετύχει γκολ στα πρώτα 15 λεπτά σε τέσσερα από τα έξι τελευταία εντός έδρας ματς κόντρα στην Μπαρτσελόνα.- Η Ρεάλ έχει κερδίσει κάθε παιχνίδι πρωταθλήματος στο οποίο προηγήθηκε στην φετινή σεζόν.- Οι καταλανοί δεν έχουν ηττηθεί μακριά από το Καμπ Νου στο φετινό πρωτάθλημα.- Μόνο δύο από τα φετινά γκολ της βασίλισσας στο πρωτάθλημα έχουν σημειωθεί από ισπανούς παίκτες. Αυτό του Σέρχιο Ράμος κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και αυτό του Γκρανέρο απέναντι στην Αλμερία.- Η Ρεάλ είναι η πιο επικίνδυνη ομάδα του ισπανικού πρωταθλήματος στην φετινή σεζόν στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνων, έχοντας πετύχει 11 γκολ. Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα σκοράρει περισσότερα μετά το 15`.- Επιπλέον, η ομάδα του Γκουαρντιόλα είναι η μοναδική που δεν έχει δεχθεί γκολ στο φετινό πρωτάθλημα στα πρώτα 15 λεπτά.- Οι μαδριλένοι έχουν δεχθεί τα λιγότερα γκολ από αριστερό πόδι στην Primera Division φέτος, τρία τον αριθμό, και τα λιγότερα από στημένες φάσεις, επίσης τρία.- Μόνο η Εσπανιόλ και η Χετάφε έχουν πετύχει λιγότερα γκολ με κεφαλιά από την Μπαρτσελόνα φέτος, τέσσερα συνολικά. Καμία ομάδα όμως δεν έχει βρει περισσότερες φορές τα δίχτυα με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή από τους καταλανούς, που έχουν σκοράρει με αυτό τον τρόπο 14 φορές.- Οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες στο ισπανικό πρωτάθλημα 161 φορές. Η Ρεάλ επικράτησε στις 68 έναντι των 63 της Μπαρτσελόνα ενώ 30 παιχνίδια έληξαν χωρίς νικητή. Σε αυτά τα παιχνίδια οι μαδριλένοι έχουν πετύχει 262 γκολ και οι μπλαουγκράνα 251.- Συνολικά, όμως, οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι του ισπανικού πρωταθλήματος έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους 209 φορές σε επίσημα παιχνίδια και έχουν δώσει 240 φιλικά. Στα επίσημα, η βασίλισσα έχει πανηγυρίσει 85 νίκες, ενώ οι καταλανοί τρεις λιγότερες και 42 Clasicos δεν ανέδειξαν νικητή. Οι μαδριλένοι μετρούν 354 γκολ και η Μπαρτσελόνα 338.- Ο θρύλος της Ρεάλ Μαδρίτης, Αλφρέντο Ντι Στέφανο, μετ