O Θρασύβουλος πέταξε έξω τον Λεβαδειακό

Ο Θρασύβουλος έκανε την έκπληξη στη φάση των 32 του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ. Νίκησε 4-2 στα πέναλτι τον Λεβαδειακό (1-1 κ.α., παρ.) και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η διαδικασία των πέναλτι
Θρασύβουλος: Βασιλείου (άουτ)
Λεβαδειακός: Κόρμπος 0-1
Θρασύβουλος: Τσιανός 1-1
Λεβαδειακός: Γκρίμπιτς (απόκρουση Κασμερίδη)
Θρασύβουλος: Σκόνδρας 2-1
Λεβαδειακός: Βασιλείου 2-2
Θρασύβουλος: Κατσάρας 3-2
Λεβαδειακός:

Βιάνα (απόκρουση Κασμερίδη)
Θρασύβουλος: Σύρος 4-2

Ολα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο... Στο 70ο λεπτό ο Βλάχος, εκμεταλλευόμενος εξαιρετική ασίστ του Καρλόπουλου, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Στρατηλάτη για το 1-0.

Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 54' οι παίκτες του Λεβαδειακού ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Βασιλείου μέσα στην περιοχή, μετά από κεφαλιά του Ζουρούδη.

Ο Λεβαδειακός παρουσιάστηκε προβληματικός στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, απέναντι σε μια καλοστημένη στον αγωνιστικό χώρο ομάδα, που είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία της.

Η ισοφάριση, όμως ήρθε στο 87' για τον Λεβαδειακό, όταν ο Γκρίμπιτς σέντραρε και ο νεοεισελθών Κόρμπος (είχε μπει στο 75') έκανε το 1-1 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όπου η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έχασε μεγάλες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη - πρόκριση.