Nίκη στην παράταση το Μαυροβούνιο, 70-65 την ΠΓΔΜ

Συγκλονιστικό αποδείχθηκε το ντέρμπι Μαυροβούνιο - ΠΓΔΜ στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα. Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην 5λεπτη παράταση με το Μαυροβούνιο να παίρνει τελικά τη νίκη με 70-65. Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, παρότι το Μαυροβούνιο είχε σε μεγάλη μέρα τον Ντάσιτς.Ο Μπο Μακ Κάλεμπ κράτησε ζωντανή την ΠΓΔΜ, η οποία κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, κάνοντας ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα.Το Μαυροβούνιο είχε μία ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Νίκολα Πέκοβιτς ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.Εκεί, οι μαυροβούνιοι ήταν πιο ψύχραιμοι, ο Ντάσιτς (20 πόντοι, 16 ριμπάουντ) συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και τελικά πήραν τη νίκη με 70-65.