NBA Finals: 1-0 για τους Χιτ

07:01 1/6/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο νόμος της έδρας μίλησε στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ, ανάμεσα στους Μαϊάμι Χιτ και τους Ντάλας Μάβερικς. Το ματς ήταν χορταστικό και το αποτέλεσμα ανοιχτό μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά οι Χιτ χαμογέλασαν τελευταίοι. Η καλή τους άμυνα, σε συνδυασμό με τη σπουδαία εμφάνιση του Ντουέιν Ουέιντ, είχαν σαν αποτέλεσμα τη νίκη με 92-84 και το 1-0 στη σειρά. Ο Flash ήταν ο κορυφαίος
των νικητών με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πρόσθεσε ακόμη 24 πόντους, ενώ ο Μπος είχε 19. Από πλευράς Μάβερικς κορυφαίος ήταν ο Νοβίτσκι με 27 πόντους.Ο πρώτος τελικός του ΝΒΑ ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους Μάβερικςνα βάζουν... δύσκολα στους γηπεδούχους Χιτ. Η περίεργη ζώνη που εφάρμοσαν έβγαλε εκτόςρυθμού, Τζέιμς και Ουέιντ, με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα.Οι Μαβς ήταν μπροστά με 17-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά το θέαμα βελτιώθηκε στηδεύτερη. Αυτό δεν σημαίνει, όμως, πως κυριάρχησαν οι Χιτ. Το αντίθετο...Οι Ντάλας έδειχναν πολύ καλά διαβασμένοι στην άμυνα και διατήρησαν το προβάδισμά τους. ΟΝοβίτσκι, που δεν ξεκίνησε καλά το ματς, άρχισε να ανεβάζει στροφές και οι Μαβς έδειχναννα ελέγχουν το ματς.Τα σχέδια τους χάλασε ο Κρις Μπος, ο οποίος ήταν εξαιρετικός, ενώ πολύτιμους πόντουςσημείωσε και ο Μάριο Τσάλμερς. Ετσι, οι Μάβερικς έκλεισαν το ημίχρονο με τη μικρότερηδυνατή διαφορά, με το υπέρ τους 44-43.Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 των Μάβερικς, οι οποίοι ξέφυγαν με 51-43. Οχι, όμως, για πολύ. Η αντίδραση ήταν άμεση για τους Χιτ, που με οδηγό τον Ουέιντ έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο.Στη συνέχεια μάλιστα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ. Δύο τρίποντα του ΛεΜπρόν Τζέιμς στο τελευταίο λεπτά, έγραψαν το 65-61 της τρίτης περιόδου.Τα τρίποντα των Χιτ δεν πτόησαν, πάντως, τον Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος με τις εκπληκτικές του ενέργειες κράτησε μέσα στο παιχνίδι τους Μάβερικς.Οι Χιτ, πάντως, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, καθώς έπαιξαν με περισσότερο πάθος στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να επικρατήσουν με 92-84, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά των τελικών.