Mε 3-1 επικράτησε ο Ολυμπιακός της Λαμίας, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague

Αμεσα αντανακλαστικά μετά το πατατράκ στο Μαυροβούνιο, έδειξε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Volleyleague, επικρατώντας 3-1 της Λαμίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Μπορεί στα μέσα της εβδομάδας να έκαναν ένα από τα χειρότερα παιχνίδια τους με την Μπούντβα, απέναντι στη Λαμία όμως οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίρνοντας τελικά
τη νίκη που τους ανεβάζει στους 7 βαθμούς. Το ξεκίνημα θύμισε λίγο από Μαυροβούνιο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν ωσεί παρόντες στη διάρκεια του πρώτου σετ, προβαίνοντας σε πολλά λάθη, αλλά και άστοχες επιλογές. Οι φιλοξενούμενοι στον αντίποδα με τους Πράις και Κόμελ να... δρουν ανενόχλητοι κοντά στο φιλέ, πήραν προβάδισμα μετά το 14-14 και μπόρεσαν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-19.Η απώλεια του σετ, ξύπνησε τους παίκτες του Φλάβιο Γκουλινέλι, οι οποίοι με τον Ρολάντο Ντεσπέιν να αναλαμβάνει για ακόμα μία φορά το ρόλο του ηγέτη, βρήκαν ρυθμό και αύξησαν την πίεση τόσο κοντά στο φιλέ, όσο και