Mε 2-1 επικράτησε εκτός έδρας ο Εθνικός της Καλλιθέας, για την πέμπτη αγωνιστική της Football League

Χρειάστηκαν πέντε αγωνιστικές για να πάρει την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα της Football League ο Εθνικός. Οι πειραιώτες επικράτησαν 2-1 της Καλλιθέας εκτός έδρας και έκαναν σεφτέ στις νίκες, στον προτελευταίο αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής.

Χάρη στην εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακά τους, Γιάννη Συμεωνίδη, οι παίκτες του Νίκου Γκουλή παρουσιάστηκαν αρκετά δυνατοί και προηγήθηκαν στο σκορ, στο 33' με γυριστό σουτ του Ουατάρα. Στην

επανάληψη οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, με γκολ του Μαρουκάκη στο 46'.

Κάτι τέτοιο όμως δεν πτόησε τους παίκτες του Εθνικού, οι οποίοι δείχνοντας πως θα πάλευαν για το τρίποντο, δύο λεπτά αργότερα απέκτησαν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Δράστης ο Περέιρα, ο οποίος με πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου. Η ομάδα του Νίκου Γκουλή θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς αν το σουτ του Κωστάκη δεν κατέλη