GP Αμπου Ντάμπι: Νικητής και πρωταθλητής ο Σεμπάστιαν Φέτελ (Red Bull)

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής F1 για το 2010! Ο 23χρονος γερμανός της Red Bull κέρδισε τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο Αμπου Ντάμπι, την ώρα που ο Φερνάντο Αλόνσο τερμάτιζε στην 7η μόλις θέση, γεγονός που του χάρισε τον τίτλο κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Πηγαίνοντας στον μεγάλο τελικό της σεζόν, ο Φέτελ δεν κρατούσε την τύχη στα χέρια του, καθώς ήταν 15 βαθμούς πίσω από τον Αλόνσο. Αυτό σήμαινε ότι όχι μόνο ο ίδιος έπρεπε να κερδίσει την κούρσα, αλλά και ο οδηγός της Ferrari
να τερματίσει 5ος ή χαμηλότερα, για να πάρει το στέμμα.Ετσι και έγινε. Ο Αλόνσο είχε την ατυχία να πέσει πολύ πίσω μετά τις αλλαγές ελαστικών, και στη συνέχεια ήταν ανήμπορος να περάσει την Renault του Βιτάλι Πετρόφ, γεγονός που τον διατήρησε εκτός τροχιάς τίτλου.Το βάθρο των νικητών του GP Αμπου Ντάμπι πλάι στον νικητή Φέτελ, που έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στην ιστορία της F1, συμπλήρωσαν οι Λιούις Χάμιλτον και Τζένσον Μπάτον της McLaren, ενώ ο Μαρκ Ουέμπερ ήταν ανάλογα άτυχος με τον Α