Eurocup: Αποχαιρέτησε με νίκη ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος αποχαιρέτησε με νίκη το Eurocup, επικρατώντας με 85-84 της Ζιέλονα Γκόρα εκτός έδρας, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των ομίλων.Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε τους Αθηναίου, Παππά, Αθανασούλα, Ντραγκίτσεβιτς και Μπούκερ για τη βασική πεντάδα με τον τελευταίο να ξεκινάει εντυπωσιακά τον αγώνα.Με συνεχόμενα καλάθια έβαλε τον Πανιώνιο στη θέση του οδηγού στο σκορ (10-4 στο 4ο λεπτό) με 8-0 σερί
με τη Ζιέλονα Γκόρα να αντιδρά άμεσα. Αφού ισοφάρισε 12-12 στο 5’30’’ προσπέρασε με δύο απανωτά τρίποντα με 20-19 στο 8ο λεπτό. Ομως το φινάλε της 1ης περιόδου βρήκε ξανά τον Πανιώνιο προηγούμενο με 26-24 από τις ενέργειες των Παππά και Καββαδά.Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Πανιώνιος με τρίποντο του Μαρκ Πέιν ξέφυγε με 7 πόντους διαφορά (33-26) στο 13ο λεπτό και κράτησε το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή ξανά τον Κρις Μπούκερ που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο (46-44 για τους κυανέρυθρους) έχοντας σημειώσει 18 πόντους.Ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 6 (54-48 στο 22’30’’) και στους 7 (58-51 στο 23’30’’) με 6 πόντους από τον Στράλε Ντραγκίτσεβιτς ενώ με αιφνιδιασμό από το Παππά η διαφορά ανέβηκε στους 9 (62-53) στο 24’30’’ και με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στους 10 (65-55) στα μισά της τρίτης περιόδου.Με νέο τρίποντο απο τον Παππά ο Πανιώνιος ξέφυγε με 11 πόντους (70-59 στο 26’30’’) και με νέα βόμβα από τον αρχηγό Μάριο Μπατή το σκορ έγινε 77-63 ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου.Οι κυανέρυθροι έχοντας επιθετική πολυφωνία συνέχισαν να ελέγχουν το σκορ κρατώντας απόσταση ασφαλείας από τη Ζιέλονα Γκόρα (79-68 στο 32’) αλλά οι γηπεδούχοι με απανωτές καλές άμυνες έτρεξαν ένα σερί 9-2 μειώνοντας τη διαφορά στους 4 (81-77) στο 35ο λεπτό.Ομως Μπούκερ και Παππάς έδωσαν επιθετικές ανάσες στο κατάλληλο σημείο (85-77 στο 36’). Όμως τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμη. Με γκολ φάουλ του Χάνας η Ζιέλονα μείωσε σε απόσταση βολής (85-82, στο 37’10’’).Ο Χοτζ έκανε το 85-84 1’24’’ πριν το φινάλε, Μπατής και Παππάς έχασαν τις δύο επόμενες επιθέσεις του Πανιώνιου και ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο σουτ στο οποίο αστόχησε ο Χοτζ, ο Σρόκα πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Πέιν τον σταμάτησε με τάπα.Ζιέλονα Γκόρα: Τζόουνς 12, Στέβιτς 11, Μάτσζακ, Λάπετα 4, Χάνας 9, Χόσλει 14, Χοτζ 24 (4), Τσεσνάουσκις 8, Σρόκα.Πανιώνιος: Μπόγρης 4, Πέιν 7 (1), Μοτσενίγος, Αθηναίου 2, Αθανασούλας, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 7 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 21 (1), Ντραγκίτσεβιτς 8, Μπούκερ 20.