Dr Jekyll and Mr Hyde

Ανάμικτα είναι τα συναισθήματα στον Ολυμπιακό μετά την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν στην πρεμιέρα του φετινού Champions League. To ζεστό χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος του αγώνα, παρά τη βαριά ήττα από τη γαλλική ομάδα, μαρτυρά τα δύο πρόσωπα που παρουσίασαν οι ερυθρόλευκοι.Μαγικός στο πρώτο ημίχρονοΗ απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού
στο πρώτο ημίχρονο ήταν λόγος για να πληρώνεις εισιτήριο για να τους βλέπεις. Με 10 τελικές προσπάθειες, είδε την τύχη να του γυρίζει την πλάτη στα δοκάρια του Βάις και του Φουστέρ. Ενας Σάμαρης βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα προπονητών και οπαδών, "καθάριζε" τα πάντα στο κέντρο απέναντι σε μια Παρί που έδειχνε να τα έχει χαμένα. Το καταπληκτικό γκολ του Βάις ήταν απλά το επιστέγασμα ενός μαγικού πρώτου ημιχρόνου, το οποίο είχε δύο ερμηνείες. Ή τους τελειώνεις ή σε τελειώνουν... Αλλωστε, οι Γάλλοι τη μοναδική φορά που πάτησαν περιοχή, άνοιξαν το σκορ.Εμεινε στα αποδυτήριαΤελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μένουν στα αποδυτήρια και να μην βγαίνουν ποτέ στο γήπεδο... Η Παρί ανέβασε την πίεσή της και έπαιξε τους γηπεδούχους σαν τη γάτα με το ποντίκι. Ο Ολυμπιακός είχε οπισθοχωρήσει, δίνοντάς σου την αίσθηση ότι περιμένει το μοιραίο. Καμία ενέργεια, πολλά λάθη και γιόμες από τον... Ρομπέρτο στον -εκτός αγώνα- Μήτρογλου. Αν εξαιρέσουμε την ευκαιρία του Φουστέρ να κάνει το 2-1, οι ερυθρόλευκοι ήταν ανύπαρκτοι στο κομμάτι της δημιουργίας και της κυκλοφορίας της μπάλας, πόσο μάλλον στο να γίνουν απειλητικοί. Φυσικά, σε αυτό έπαιξε ρόλο το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο κατοχής των αντιπάλων τους.Μια κεφαλιά ρε παιδιά!Η αεροπορία στην άμυνα... έβοσκε αλλού 'ντ' αλλού, με αποτέλεσμα να παραβιαστεί ο εναέριος χώρος της. Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης έδωσε την ευκαιρία στην Παρί να πετύχει τρία πανομοιότυπα γκολ. Κόρνερ - κεφαλιά - γκολ - εκνευρισμός - αποσυντονισμός. Δεν θυμόμαστε άλλο παιχνίδι που να επιτυγχάνονται τρία διαδοχικά γκολ από πρώτη κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ... Εχει ψωμί ακόμαΤο δυστύχημα για τον Ολυμπιακό είναι ότι δεν μπόρεσε να συνδυάσει 50-60 λεπτά καλής μπάλας με ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο φαβορί του ομίλου. Η μόνη παρηγοριά είναι ότι η εντός έδρας ήττα αυτή δεν ήρθε από την Μπενφίκα ή την Αντερλεχτ, αλλά από την ομάδα που αποκλείστηκε πέρυσι χωρίς ήττα από την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά του Champions League. Από την κλήρωση ήξεραν στον Ολυμπιακό ότι θα παλέψουν με τους Πορτογάλους και τους Βέλγους για την 2η ή 3η θέση, αυτό θα κάνουν και τώρα. Άρα κομβικό είναι το ματς της 2ας Οκτωβρίου με την Αντερλεχτ στις Βρυξέλλες