Deja vu... (vid.)

Για άλλη μια φορά το κλασσικό λονδρέζικο ντέμπι μας αποζημείωσε με καλό θέαμα και πολλά γκολ, με την Άρσεναλ να είναι η μεγάλη νικήτρια επικρατώντας με 5-2 της Τότεναμ, ακριβώς το ίδιο σκορ με το περσινό μεταξύ τους παιχνίδι! Βοήθησε και η αποβολή του Αντεμπαγιόρ στο 15' για σκληρό μαρκάρισμα στον Καθόρλα.Η Τότεναμ ευτύχισε να προηγηθεί νωρίς στον αγώνα με τον Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ να εκμεταλλεύεται ασυνεννοησία στην άμυνα της Άρσεναλ και να γράφει το 0-1. Ο ίδιος παίκτης όμως 6 λεπτά αργότερα έκανε σκληρό φάουλ στον Σάντι Καθόρλα και
αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και από εκεί και πέρα τα πόδια των παικτών του Αρσέν Βενγκέρ έβγαλαν... φτερά!Στο 23' ο Γουόλκοτ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μερτεσάκερ, νικώντας του πάντες στον αέρα, ισοφάρισε με κεφαλιά για την Άρσεναλ. Η κυριαρχία της Άρσεναλ συνεχίστηκε και στο 42' έφτασε στην ολική ανατροπή με τον Λούκας Ποντόλσκι. Ο γερμανός σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στον Γκαλάς και να καταλήγει στα δίχτυα του Γιορίς, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.Η χαριστική βολή ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ο Καθόρλα μπαίνοντας από τα δεξιά έμεινε όρθιος παρά το... ξύλο που έτρωγε κατά τη διάρκεια της φάσης, γύρισε χαμηλά τη μπάλα στον Ζιρού και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1 και να δώσει σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους για τη νίκη.Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο, με την Άρσεναλ να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και να φτάνει και σε 4ο γκολ στο 60', αφού μετά από ωραία σέντρα του Ποντόλσκι, ο Καθόρλα εύκολα εκτέλεσε τον αβοήθητο Γιορίς και έβαλε οριστικά... ταφόπλακα στα σχέδια του Βίλας Μπόας. Το άξιζε το γκολ ο ισπανός αφού ήταν ο καλύτερος παίκτης των "κανονιέρηδων" στο ματς με πολλές ωραίες, συνδυασμένες με ουσία, ενέργειες.Στο 71' όμως ο Μπέιλ με δεξί σουτ εκτός περιοχής κράτησε για λίγο στη... ζωή την Τότεναμ μειώνοντας σε 4-2 και έδωσε κάποιες ελπίδες στους γηπεδούχους για τη συνέχεια. Μάλιστα, η Τότεναμ δημιούργησε τις ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά για να μπει για τα καλά στο ματς, κυρίως με τον Μπέιλ, αλλά δεν τις αξιοποίησε.Το τελικό χτύπημα ήρθε με τον Θίο Γουόλκοτ στο 91', όταν η Άρσεναλ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Τσάμπερλεϊν από τα δεξιά και πάλι, αυτός έδωσε τη μπάλα στον Γουόλκοτ που ήταν μόνος στην περιοχή και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.Με αυτή τη νίκη, η Άρσεναλ προσπέρασε την Τότεναμ στη βαθμολογία και βρίσκεται στην 6η θέση με 19 βαθμούς,  δύο περισσότερους από την μισητή συμπολίτισσά της.Άρσεναλ: Σέζνι –Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Βερμάελεν – Αρτέτα, Γουίλσιρ (Ράμσεϊ 72') – Γουόλκοτ, Καθόρλα, Ποντόλσκι (Σάντος 86') - Ζιρού (Τσάμπερλεϊν 86')Τότεναμ: Γιορίς – Γουόκερ (Ντόουσον 46'), Βερτόνχεν, Γκαλάς, Νόουτον (Ντέμπσεϊ 46')– Λένον, Σάντρο, Χάντλστοουν (Κάρολ 72'), Μπέιλ – Ντεφό, Αντεμπαγιόρ