Coppa italia: Ο Κονέ έστειλε την Μπολόνια στους 8!

Με εξαιρετικό γκολ του Παναγιώτη Κονέ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπολόνια επικράτησε με 2-1 της Νάπολι στο Σαν Πάολο και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Coppa Italia! Αυτή είναι η δεύτερη φορά, μέσα σε τέσσερις μέρες, που η Μπολόνια κερδίζει την Νάπολι εκτός έδρας, αφού την περασμένη Κυριακή (16/12) οι ροσομπλού είχαν επικρατήσει με 3-2, με τον Κονέ να ισοφαρίζει σε 2-2.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και μόλις στο
12' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με γκολ του Καβάνι.Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Νάπολι, με την Μπολόνια να ισορροπεί την αναμέτρηση και να ισοφαρίζει στο 38', με γκολ του Πασκουάτο. Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ ισόπαλο στο 1-1.Οι παρτενοπέι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη και πολυπρόσωπη άμυνα των ροσομπλού, οι οποίοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.Η ομάδα του Ματσάρι αύξησε την πίεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο και... άγγιξε σε αρκετές περιτπώσεις το 2-1. Στο 83' ο Πάντεφ αστόχησε από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Μπολόνια!Στο 86', ο Στογιάνοβιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Καβάνι, ενώ στο 89' το σουτ του Ινσίνιε πέρασε δίπλα από την εστία των φιλοξενούμενων.Αφού η Νάπολι δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε ένα γκολ, το... πλήρωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από αντεπίθεση, ο Κονέ, με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Ντε Σάνκτις και έστειλε την Μπολόνια στους 8 του Κυπέλλου Ιταλίας!