Coppa Italia: Πρόκριση στην παράταση για Γιούβε, 2-1 την Μίλαν (vid.)

Η Γιουβέντους επικράτησε στην παράταση με 2-1 της Μίλαν στο Juventus Stadium και πήρε την πρόκριση στους 4 του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο. 1-1 τελείωσε η κανονική διάρκεια του αγώνα, με τον Βούτσινιτς να είναι ο πρωταγωνιστής για τους μπιανκονέρι, αφού -όπως και πέρυσι- σκόραρε στην παράταση και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Κόντε.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ντέρμπι για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 6' κατάφεραν να ανοίξουν
το σκορ! Μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Μπόατενγκ, ο Ελ Σαραουί νίκησε τον Στοράρι και έκανε το 1-0 για την Μίλαν.Ωστόσο, η συνέχεια του πρώτου μέρους ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκλεισαν τους ροσονέρι στα καρέ τους.Στο 8', οι μπινακονέρι... άγγιξαν την ισοφάριση, όταν μετά από σέντρα του Τζιοβίνκο, ο Μάτρι πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά δεν σημάδεψε σωστά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.Η ομάδα του Κόντε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δικαιώθηκε στο 12'. Ο Τζιοβίνκο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Αμέλια και έφερε το ματς στα ίσια για την Γιουβέντους.Η Μεγάλη Κυρία συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 33' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει την ανατροπή, όταν ο Τζιοβίνκο, μετά από λάθος του Ατσέρμπι, βγήκε τετ α τετ με τον Αμέλια, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ άστοχο.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 52' έχασαν κι άλλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα, όταν μετά από... κατά λάθος κεφαλιά-πάσα του Βιντάλ, ο Τζιοβίνκο βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν κακό και ο Αμέλια μπλόκαρε εύκολα.Η Μίλαν εκμεταλλεύτηκε την κούραση της Γιούβε και αύξησε την πίεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, φτάνοντας πολύ κοντά στο 2-1 στο 87', όταν ο Νιάνγκ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.Το ισόπαλο 1-1 ανάμεσα σε Γιουβέντους και Μίλαν έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης.Οι μπιανκονέρι ήταν καλύτεροι και στο ξεκίνημα της παράτασης, απειλώντας στο 93', με το σουτ του Βούτσινιτς να κοντράρει στον Ατσέρμπι και να καταλήγει στην αγκαλιά του Αμέλια.Τελικά, οι προσπάθειες της Γιούβε καρποφόρησαν τρία λεπτά μετά, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Τζιακερίνι βρήκε τον Μάτρι, εκείνος τον Βούτσινιτς μέσα στην περιοχή, με τον μαυροβούνιο να πλασάρει τον Αμέλια και να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1.Οι ροσονέρι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος της παράτασης, αύξησαν την πίεση τους, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα της Γιουβέντους και να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.Στο 112', ο Ισλα δεν κατάφερε από το σημείο του πέναλτι να νικήσει τον Αμέλια και να τελειώσει ουσιαστικά την αναμέτρηση, ενώ στο 119' ο Νιάνγκ από κοντά δεν μπόρεσε με την σειρά του να νικήσει τον Στοράρι για το 2-2.Ετσι, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κράτησε το υπέρ της 2-1 μέχρι το τέλος της παράτασης και πανηγύρισε την νίκη-πρόκριση στους 4 του Coppa Italia, όπου θα συναντήσει την Λάτσιο.