Confederations Cup: 2Χ2 και πρόκριση για την Βραζιλία, 2-0 το Μεξικό

Με γκολ των Νεϊμάρ και Ζο, η Βραζιλία επικράτησε του Μεξικού με 2-0 στο Εστάντιο Καστελάο, έκανε το 2Χ2 στον Α' όμιλο του Confederations Cup και εξασφάλισε την πρόκριση της στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους βραζιλιάνους, αφού μόλις στο 9' ο Νεϊμάρ, με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, νίκησε τον Κορόνα και άνοιξε το σκορ.Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην συνέχεια, το 1-0 υπέρ των διοργανωτών έμεινε μέχρι το τέλος του
πρώτου μέρους.Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σκολάρι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να "κλειδώσει" την νίκη.Τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Νεϊμάρ, ο Ζο διπλασίασε το προβάδισμα της σελεσάο, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαρσέλο, Λουίζ Γκουστάβο, Παουλίνιο, Οσκάρ (62' Ερνάνες), Χουλκ (78' Λούκας Μόουρα), Νεϊμάρ, Φρεντ (82' Ζο).Μεξικό: Κορόνα, Μιέρ, Ροντρίγκες, Μορένο, Νίλο (70' Μπαρέρα), Τοράδο (88' Χιμένες), Φλόρες (58' Ερέρα), Σαλσίδο, Ζ. ντος Σάντος, Γκουαρδάδο, Ερνάντες.